ANESTEZİYOLOJİ


anestezi

Yücelen Hastaneleri, bünyesinde yer alan anestezi uzmanlarının profesyonel deneyimi, hemşire ve teknisyenlerin titiz ve özverili güven anlayışı ve sürekli güncellenen teknik alt yapı, ameliyathane ve yoğun bakımlardaki geniş hasta çeşitliliğine sunulan anestezi hizmetlerini gurur verici düzeye çıkartmıştır.

 

 

Anestezi ve Reanimasyon Bölümümüzde bütün cerrahi branşlarının cerrahi girişimlerinde her yaştaki hastaya 7 gün 24 saat genel veya bölgesel anestezi uygulanmaktadır. Ayrıca yalnız ameliyathanelerde hizmet vermekle yetinmeyip uluslararası standartlarda hasta izleme cihazlarının yerleştirildiği her nokta uygulama alanı haline getirilmiştir. Endoskopi ünitesinden, girişimsel radyoloji departmanına, görüntüleme ünitesinden günübirlik jinekoloji servisine kadar her ortamda güvenli anestezi verilmektedir. Ayrıca yaşamı tehdit eden kalp, dolaşım ve solunum yetmezliği, travma, zehirlenme sonucu veya başka nedenlerle genel durumu bozulan hastalar yoğun bakımlarımızda anestezi uzmanları tarafından izlenmekte ve tedavileri yapılmaktadır.

Ameliyat olacak hastayı önceden ameliyata hazırlayan, ameliyat süresince hastanın kalp, akciğer, karaciğer, beyin ve böbrekler gibi hayati organlarını sürekli kontrol altında tutan, organizmanın zarar görmesini önleyen, ameliyat süresince ve sonrasında ağrı duymasını engelleyen bilim dalına anestezi denilmektedir.

Reanimasyon ise hayati fonksiyonları kaza, zehirlenme, kronik hastalık vb. nedenlerden dolayı ileri derecede bozulmuş hastaları tekrar hayata kazandırmak için Yoğun bakım hizmeti veren bilim dalıdır.

İşte tüm bu nedenlerden dolayı; Anestezi uzmanları ameliyathane ekibinin en önemli parçası hastanelerin ise kameranın arkasındaki yüzleridir.  Hiçbir hastaya anestezi verilmeden ameliyata alınması mümkün değildir. Yine hastanın ameliyat sırasında ağrı duymasını engellemek için kullanılan ilaçlar, anestezi ve reanimasyon hekimi tarafından belirlenerek uygulanır. Anestezinin vücudumuzdaki bazı olumsuz etkilerini minimum düzeyde tutmak ve hastayı ameliyat sonrasında hayati işlevlerini yerine getirebilmek için uyanmasını sağlamak bir anestezi doktorunun en büyük sorumluluğudur. 

Anestezi Uygulamaları:

  • Genel Anestezi
  • Bölgesel (Lokal) Anestezi
  • Sedasyon

olarak üçe ayrılmıştır.