ANESTEZİ VE REANİMASYON

Ameliyat olacak hastayı önceden ameliyata hazırlayan, ameliyat süresince hastanın kalp, akciğer, karaciğer, beyin ve böbrekler gibi hayati organlarını sürekli kontrol altında tutan, organizmanın zarar görmesini önleyen, ameliyat süresince ve sonrasında ağrı duymasını engelleyen bilim dalına anestezi denilmektedir.

Reanimasyon ise hayati fonksiyonları kaza, zehirlenme, kronik hastalık vb. nedenlerden dolayı ileri derecede bozulmuş hastaları tekrar hayata kazandırmak için Yoğun bakım hizmeti veren bilim dalıdır.

İşte tüm bu nedenlerden dolayı; Anestezi uzmanları ameliyathane ekibinin en önemli parçası hastanelerin ise kameranın arkasındaki yüzleridir.  Hiçbir hastaya anestezi verilmeden ameliyata alınması mümkün değildir. Yine hastanın ameliyat sırasında ağrı duymasını engellemek için kullanılan ilaçlar, anestezi ve reanimasyon hekimi tarafından belirlenerek uygulanır. Anestezinin vücudumuzdaki bazı olumsuz etkileirni minimum düzeyde tutmak ve hastayı ameliyat sonrasında hayati işlevlerini yerine getirebilmek için uyanmasını sağlamak bir anestezi doktorunun en büyük sorumluluğudur. 

Anestezi Uygulamaları:

  • Genel
  • Bölgesel ( Lokal )
  • Sedasyon

olarak üçe ayrılmıştır.