beslenme ve diyetetik ile ilgili görsel sonucu

BESLENME VE DİYETETİK

BÖLÜMÜN TANIMI

Toplumda sağlıklı beslenme bilincini oluşturarak yaşam kalitesini yükseltmeye amaçlayan Özel Muğla Yücelen Hastanesi  Beslenme ve Diyetetik Bölümü, yatarak ve ayaktan hizmet alan hastaların beslenme tedavisini programlayarak, hasta iyileşme sürecini destekleyecek  beslenme hizmetlerini vermekte , uygulama ve takibini yapmaktadır.

HİZMET ALANLARI

Diyet polikinliğimizde; obezite (şişmanlık) nedeniyle başvuran hastalarımızın, bazal metabolizma hızı, vücut yağ, kas ve su oranları ‘vücut bileşenleri ölçümü’ tekniği kullanılarak incelenmekte, bireylerin beslenme alışkanlıkları ve genel durumları değerlendirilerek , beslenme tedavileri  planlanmakta ve bireysel eğitim verilmektedir.

Sağlıklı beslenme ve diyet programına başlamadan önce kilo almaya neden olan beslenme yada yaşam tarzındaki yanlışlar ve ideal kiloya ulaşmak için hedefler doğru belirlenmelidir. Bilgilendirme görüşmesi olan ilk görüşmede sağlıklı beslenme , diyet prensipleri ve hastanemizdeki uygulama ile ilgili bilgi verilmektedir. Daha sonra hastalarımızın tıbbı tanı ve tıbb, değerlendirilmesi , beslenme alışkanlıkları ve genel durumları göz önüne alınarak beslenme programı oluşturlmakta ve eğitimi planlanmaktadır.

Diyet polikinliğimizde obezite tedavisinin yanı sıra beslenme ve diyet tedavisi gerektiren tüm durumlar için ( gebelik- emziklilik dönemi, çocuk-adölesan beslenemesi , diyabet, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, osteoporosiz, gastrointestinal sistem hastalıları, kanserde beslenme, böbrek hastalıkları ve diğer metabolik hastalıklar gibi) bireysel eğitim verilmektedir.

Polikinliğimize başvuran hastalar ile başlangıçta haftalık periyotla görüşmeler yapılmaktadır. Bu periyotlar  hastanın durumuna göre 15 günlük veya daha uzun sürelere dönüşmektedir. Diyet programı bittikten sonra aynı sorunun tekrarlanmaması için koruyucu beslenme eğitimi verilmektedir.

Kilo almaya neden olan beslenme yada yaşam tarzındaki yanlışlar ve ideal kiloya ulaşmak için hedefler doğru tespit edilmeli, doğru kaynaklardan bilgi alınmalı ve uygulanmalıdır. Sağlığın korunması  ve devamlılığı için  yeterli ve dengeli beslenmek bir yaşam biçimi olmalıdır.