BESLENME VE DİYETETİK


beslenme ve diyetetik ile ilgili görsel sonucu

BESLENME VE DİYETETİK

Yücelen Hastanelerinin beslenme ve diyetetik bölümünde alanında uzman diyetisyen tarafından beslenme analizi, vücut kompozisyonu, ölçümü, bazal metabolizma hızı ölçümü ve kişiye özel beslenme danışmanlığı ve takibi yapılmaktadır. Hastalık durumu, yaş, boy, cinsiyet, fiziksel aktivite  gibi faktörlerin dikkate alındığı ve kilo kontrolü için gelen bireylerde vücut yağ analizi yapıldığı bu bölümde,yatan hasta katlarındaki hastaya beslenme değerlendirilmesi yapılarak,hastalık tanılarına uygun diyet programları da düzenlenmektedir. Ayrıca ağızdan beslenme veya özel beslenme planı gerektiren hastalar için enteral ve parenteral nutrisyon planlanmakta ve uygulamanın her aşamasında hasta takipleri sağlanmaktadır.

BÖLÜMÜN TANIMI

Toplumda sağlıklı beslenme bilincini oluşturarak yaşam kalitesini yükseltmeye amaçlayan Yücelen Hastaneleri Beslenme ve Diyetetik Bölümü, yatarak ve ayaktan hizmet alan hastaların beslenme tedavisini programlayarak, hasta iyileşme sürecini destekleyecek  beslenme hizmetlerini vermekte, uygulama ve takibini yapmaktadır.

HİZMET ALANLARI

Diyet polikinliğimizde; obezite (şişmanlık) nedeniyle başvuran hastalarımızın, bazal metabolizma hızı, vücut yağ, kas ve su oranları ‘vücut bileşenleri ölçümü’ tekniği kullanılarak incelenmekte, bireylerin beslenme alışkanlıkları ve genel durumları değerlendirilerek, beslenme tedavileri planlanmakta ve bireysel eğitim verilmektedir.

Sağlıklı beslenme ve diyet programına başlamadan önce kilo almaya neden olan beslenme yada yaşam tarzındaki yanlışlar ve ideal kiloya ulaşmak için hedefler doğru belirlenmelidir. Bilgilendirme görüşmesi olan ilk görüşmede sağlıklı beslenme , diyet prensipleri ve hastanemizdeki uygulama ile ilgili bilgi verilmektedir. Daha sonra hastalarımızın tıbbı tanı ve tıbbi değerlendirilmesi, beslenme alışkanlıkları ve genel durumları göz önüne alınarak beslenme programı oluşturlmakta ve eğitimi planlanmaktadır.

Diyet polikinliğimizde obezite tedavisinin yanı sıra beslenme ve diyet tedavisi gerektiren tüm durumlar için (gebelik - emzirme dönemi, çocuk - adölesan beslenmesi, diyabet, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, osteoporosiz, gastrointestinal sistem hastalıkları, kanserde beslenme, böbrek hastalıkları ve diğer metabolik hastalıklar gibi) bireysel eğitim verilmektedir.

Polikinliğimize başvuran hastalar ile başlangıçta haftalık periyotla görüşmeler yapılmaktadır. Bu periyotlar hastanın durumuna göre 15 günlük veya daha uzun sürelere dönüşmektedir. Diyet programı bittikten sonra aynı sorunun tekrarlanmaması için koruyucu beslenme eğitimi verilmektedir.

Kilo almaya neden olan beslenme yada yaşam tarzındaki yanlışlar ve ideal kiloya ulaşmak için hedefler doğru tespit edilmeli, doğru kaynaklardan bilgi alınmalı ve uygulanmalıdır. Sağlığın korunması ve devamlılığı için yeterli ve dengeli beslenmek bir yaşam biçimi olmalıdır.