kalp ve damar cerrahisi ile ilgili görsel sonucu

KALP ve DAMAR CERRAHİSİ

Kalp ve Damar Cerrahisi bu alanlarda uzmanlaşmış cerrahlar tarafından başta kalp ve dört büyük damara yapılan cerrahi işlemlerdir.


Kalp damar hastalıkları Türkiye'de ve dünyada önemli ölüm nedenleri arasında bulunur. Tıptaki ilerlemelerle birlikte bu hastalıklar artık düzenli olarak kontrollerini yaptıran herkeste erken teşhis edilebilir.


Cerrahi tedavi gerektiren kalp ve damar hastalıklarından muzdaripseniz Muğla Yücelen Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi kliniği yedi gün yirmidört saat deneyimli ekibiyle hizmetinizdedir.


Bu kliniğimizde uzman ve deneyimli ekibimizle önemli pek çok kalp cerrahisi girişimi gelişmiş ülkeler standardındaki düşük mortarlite oranlayıyla uygulanmaktadır.


Kalp Damar Cerrahi Kliniğinin Başlıca Uygulamaları


  • KORONER BYPASS: Kalbi besleyen koroner damarlarda daralma ya da tıkanıklık olduğunda kalp yeterince beslenemez. Eğer damarlardaki kan akımı belli seviyenin altına inerse kalp krizi ortaya çıkar ve kalp hasar görür. Kalp kası hasarını önlemek için ilgili damara açık kalp ameliyatı ile koroner bypass adı verilen işlem uygulanır. Bypass işlemi vücudun başka bir bölgesinden alınan damarın, tıkalı damar kısmına köprü şeklinde bağlanmasıyla uygulanır.

  • KALP KAPAĞI TAMİR VE DEĞİŞİM AMELİYATLARI: Kalp kapakçıklarında ( aort, mitral, triküspit, pulmoner kapak ) yetmezlik ya da darlık olması durumunda ilgili kapağı tamir ya da değişim ameliyatları uygulanması gerekebilir. Değişim işleminde suni ya da hayvanlardan elde edilen biyolojik kalp kapakçıkları kullanılır. Suni kapakçıklar daha dayanıklıdır, fakat pıhtıya neden oldukları için ömür boyu pıhtı önleyici ilaç kullanmayı gerektirir. Bu ilaçlarda kanama riski oluşturabilir. Biyolojik kapaklarda ilaç kullanımı gerekmez, fakat kapağın ömrü daha kısadır ve yedi sekiz yıl sonra yeni bir ameliyatla değiştirilmesi gerekir.

  • AORT ANEVRİZMASI AMELİYATLARI: Aort kalpten çıkan ve vücuda temiz kanı dağıtan ana atardamardır. Aortun kalpten çıktığı kısma asendan aorta ve hemen devamında kavis yaptığı kısma arcus aorta denilir. Aort damarının bu bölgelerinde anevrizma adı verilen kese şeklinde anormal genişlemeler olabilir. Anevrizmaların yırtılma tehlikesi nedeniyle cerrahi olarak tedavi edilmesi gerekir.

  • SOL VENTRİKÜL ANEVRİZMA TAMİRLERİ: Kalbin sol alt odacığı olan sol ventrikül kasının bir bölümünde balon şeklinde keseleşme olduğu zaman anevrizmanın boyutuna ve özelliğine göre farklı cerrahi tekniklerle ameliyat yapılır.

  • PERİFERİK DAMAR CERRAHİSİ: Periferik arter kalp ve beyin dışındaki vücuttaki diğer tüm doku ve organlarını besleyen atardamarlardır. Periferik damar hastalığı genellikle bacak damar hastalığı için kullanılır. Periferik damar hastalığı tedavisinde periferik bypass ya da endarterektomi adı verilen cerrahi yöntemler kullanılır. Bypass cerrahisinde vücudun başka bölgelerinden alınan ya da suni bir damar ile tıkalı damara köprü yapılarak kan akışı yeniden sağlanır. Endarteroktomi'de ise ilgili damardaki tıkanmaya yol açan plak tabakası temizlenir.

  • KAROTİS AMELİYATLARI: Karotis arter beyne kan akımını sağlayan ana damardır. Şah damarı tıkanıklıkları ya da darlıkları tıbbi yoldan tedavi edilemeyecek durumda ise karotis endarterektomi ameliyatı uygulanır. Ameliyat lokal anestezi altında, hasta uyanıkken yapılır. Ameliyatta uygulanan işlem darlığa sebep olan plağın damar içinden sıyrılarak çıkarılması ve damarın çapına göre, gerekirse bir yama konularak daralmış damarın genişletilmesidir. Hastalar bu yöntemle ortalama 2 günde taburcu olmaktadır.