Peygamber Sünneti Nedir

Peygamber Sünneti Nedir

Rengin Över
19.03.2019
Peygamber Sünneti nedir? Görülme Sıklığı nedir? Başka hastalıklarla ilişkisi var mıdır?

HİPOSPADİAS (Doğuştan sünnet / Peygamber Sünneti)

 

İdrar yolunun gelişimindeki aksaklık sonucu idrar deliğinin normalde olması gereken penisin uç kısmı yerine penisin alt yüzünde kalmasıdır. 

 

İdrar yapılan nokta penis ucuna ne kadar uzak ise tablo o kadar ağırdır. 

 

Genellikle sünnet derisinin penis altında kalan kısmında da gelişme olmaz. Sünnet derisi penisin baş kısmında şapka gibi sadece üstte durur ve altta olmaması nedeniyle sanki sünnet yapılmış gibi görünmektedir. Bu nedenle doğuştan sünnetli / peygamber sünnetli olarak halk arasında isimlendirilirler.

 

Hipospadias  250-300 erkek çocukta bir görülür.

 

Penisin sertleştiğinde, peniste öne-aşağıya doğru eğri olması durumu (kordi), hipospadiaslı çocuklarda görülebilir.

 

Hipospadias;  inmemiş testis, kasık fıtığı ile beraber olabilir. Özellikle ağır hipospadias ile inmemiş testis saptanan hastalarda, endokrin sistem-hormon hastalıkları veya genetik anormallikler olabilir Ağır hipospadiaslı çocukların çocuk endokrinoloji uzmanları ile birlikte değerlendirilmesi gerekmektedir.

 

Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Tedavisi ameliyattır. 3 yaşından önce yapılması önerilir.

 

En uygun yaş 1-2 yaş arasıdır. Ameliyatın amacı hem görünüm hem de işlevsel açıdan normal bir penis yapısının elde edilmesidir.

Bazı hastada ameliyat esnasında sünnet derisinden yararlanılır. Bu nedenle sünnet öncesi çocukların mutlaka bir uzman tarafından muayene edilmesinin, en azından hipospadias olmadığının ortaya konması açısından büyük önem taşır.