Varis nedir?

Varis nedir?

Rengin Över
19.03.2019
Varis kadınlarda daha çok rastlanır ve hem estetik hem de sağlık açısından bizleri üzen önemli bir hastalıktır. Varis nedir? Varis nasıl oluşur? Damarlarımızda varis olduğunu nasıl anlarız? İşte bu ve daha birçok sorunun cevabını Özel Yücelen Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü Op. Dr. Hakan Filizlioğlu’ndan öğrendik.

Varis nedir?

Toplardamarların genişlemesine ve şişmesine varis denir. Genellikle, vücudun en fazla basınç altında kalan bölgesi olan bacakların alt kısımlarında görülen varis, yalnızca estetik açıdan değil, sağlık açısından da önlem almayı gerektirir.

Varisi olanlarda, gece kramplar yaşanır, bacaklarda kaşıntı, şişkinlik olur, ayakta kalınca ağrı başlar. Kadınların, hamilelik ve period dönemlerinde varislerle ilgili şikâyetleri artar.

Damarlarımızda varis olduğunu nasıl anlarız?


Çapı 1 ile 3 mm. arasında olan varisler birinci derece varislerdir. Birinci derece varisler hastaya zarar vermez ve cilt dışından belli olmaz. Birinci derece kılcal varislerde ağrı ve sızı çok az olur. Kılcal varislerde daha çok görüntü problemi olur. Hastalarda bunla ilgili yakınma varsa tedavi edilir.
İkinci derece varislerde damarın çapı 4-5 milimetrenin üzerine çıkar. İkinci derece varisler dışarıdan çok kolay fark edilir. Daha şiddetli ağrı ve yakınmalara neden olurlar.

Üçüncü derece varislerde bacakta şişme başlar. Üçüncü derece varislerde ağrı şikâyeti daha yoğun görülür. Ayakkabı giyememe sıkıntısı başlar.

Dördüncü derece varislerde ayak bileği çevresinde siyaha yakın renk değişiklikleri görülür.

Beş ve altıncı dereceye gelmiş varisler ayak bileğinde yaralara sebep olur.
En basit varisler kılcal varislerdir. En ciddi varisler ise ayak bileği çevresinde yaraya neden olan varislerdir.

Varisi olanlar nelere dikkat etmeli?


Varis korkulduğu kadar kötü bir hastalık değildir. Varisi olan hastalara şu önerilerde bulunabilirim.

Sıcak damarları genişlettiği için aşırı sıcaklar varisli hastalara iyi gelmez. Çok sıcak suyla banyo yapmayın, kaplıca, sauna gibi sıcak ortamlardan uzak durmak büyük önem taşır.

Çok yüksek topuklu ayakkabı giymeyin.

Uzun süre ayakta aynı pozisyonda kalmamaya çalışın.

Düzenli yürüyüş yapın. Bacakları çalıştırdığı için yüzme de varise iyi gelir.
Dolaşım bozukluklarına neden olduğu için dar kot pantolon giymeyin.
Kilo varisin artmasına neden olacağı için beslenmenize dikkat edin. Kilo almamak için Akdeniz tipi beslenme ile hafif bir diyet yapılabilir. İdeal kilosunu koruyan varis hastaları, ayak ve bacaklara daha az yük bineceğinden rahat ederler.

Akşamları soğuk suyla masaj yapmak ve ayaklar hafif yüksekte yatmak hastaları rahatlatır.

Varis tedavisi nasıl yapılır?


Varis tedavisinde varis çorapları koruyucu ve şikâyetleri azaltarak, varisin ilerlemesini önlemek, geciktirmek için kullanılır. Ailesinde varis bulunan ya da yukarıda belirtilen risk faktörlerini taşıyan kişilerin en azından koruyucu düzeyde, düşük basınçlı varis çorabını günlük yaşamlarında kullanmaları tavsiye edilir. Mümkünse sabah yataktan kalkmadan çoraplar giyilmelidir. Yatarken çıkarılabilir.)
Varis tedavisinde çok değişik yöntemler bulunuyor. Artık yara oluşmuş olgularda tedavi çok karmaşıktır. Hangi yöntem uygulanırsa uygulansın, özellikle ailesel yatkınlık olan hastalarda yeniden varis oluşumu görülebilir.

Son yıllarda lazer yöntemi ile varis tedavisinde büyük gelişmeler kaydediliyor.

Bizleri lazerli varis tedavi yöntemi hakkında bilgilendirebilir misiniz?

Sadece estetik değil sağlık açısından da tedavi edilmesi gereken önemli bir sağlık sorunu olan ve vücudun fazla basınç altında kalan bacakların alt kısımlarında görülen varisin tedavisi için geliştirilen lazer yöntemi ile bir günde varislerden kurtulmak artık mümkün.

Varis, toplardamarların genişlemesi ve şişmesi olarak tanımlanıyor. Hastanemizde uygulanmaya başlanan lazer teknolojisi sayesinde, yaşam kalitesini önemli ölçüde düşüren varisler bir günde tedavi edilebiliyor, yara izi olmuyor.

Hastanemizde varis hastalığını farklı yöntemlerle tedavi edebiliyoruz. Bunlar; iğne tedavisi ( skleroterapi ) , lazer tedavisi ( ameliyatsız yöntem ) gibi. Eski klasik yöntemle varis operasyonu geçiren hasta 2-3 gün hastanede yatardı şimdi ameliyatsız lazer tedavisi uygulanan hasta ise sabah operasyona girip, akşam evine gidebiliyor. Lazerle varis tedavisini Muğla ve bölgesinde sadece biz uyguluyoruz. Kalp-damar kliniğimize kazandırdığımız son teknoloji lazer cihazımız sayesinde varis şikâyetiyle gelen hastalarımıza Muğla ve bölgesinde kaliteli bir sağlık hizmeti veriyoruz.

Yukarıda belirttiğim gibi bazı hormonal rahatsızlıklar, genetik ( yapısal ) yatkınlık, fazla kilo ve çok fazla ayakta kalma varise sebep olmaktadır ve en önemlisi de varis tedavisi işin uzmanları tarafından yapılmalıdır.

Varis tedavisinde görüntüleme birimi de son derece önemlidir.

Varisler tedavi edilmezse başka sorunlara yol açar mı?

Varis tedavi edilmezse ciltte ödemlere,ayak bileğinde renk değişikliğine ve yaralara sebep olabilir. İlerleyen varis kan dolaşımında da bozulmalara, varisli damarlarda ve derin toplardamarlarda tıkanmalara ve enfeksiyonlara yol açabilir. Bu yüzden varislerin ilerlemesine engel olmak gerekir.