Görüntülemede Altın Çağ PET CT

Görüntülemede Altın Çağ PET CT

A. Kürşad Ayan
8.02.2018
PET-CT teknolojisi, bilgisayarlı tomografi (CT) ile birleştirilerek, bir çok hastalığın teşhisine olanak sağlayan ve bu alanda dünyada kullanılan en ileri teknoloji tıbbi görüntüleme yöntemidir.

PET/CT teknolojisi, bilgisayarlı tomografi (CT) ile birleştirilerek, bir çok hastalığın teşhisine olanak sağlayan ve bu alanda dünyada kullanılan en ileri teknoloji tıbbi görüntüleme yöntemidir.


PET/CT daha çok kanserin tanı ve evrelemesinde kullanılmaktadır. Bunun yanında nedeni bilinmeyen ateş gibi “tanı konulamayan hastalıkların” teşhisi, enfeksiyon odaklarının bulunması, kalp hastalarında canlı dokunun tespiti ile Alzheimer ve demansın ayrımında da etkinliğinden yararlanılmaktadır. Özellikle kanserin ilk teşhisi, evrelenmesi, yaygınlığının belirlenmesi ve doğru bir tedavi planı çıkarılması için tüm aşamalar PET/CT cihazı ile gerçekleştirilmektedir.


PET/CT kanser haritasını çıkarılarak hastalıkla etkin bir mücadeleye yardımcı olmaktadır.


CİHAZ HAKKINDA BİLGİ:

PET/CT cihazı hakkında bilgi veren Özel Yücelen Hastanesi Nükleer Tıp Uzmanı Doktor A.Kürşad AYAN, “PET/CT cihazının avantajı, tek bir görüntülemeyle vücudun hem fonksiyonel, hem de anatomik görüntülemesini aynı anda yapabiliyor. Böylelikle hastalıkların nerede olduğunu, anatomik olarak nerede yerleştiğini tespit edebiliyoruz. İkinci bir üstünlüğü ise, tüm vücut görüntüleme yapabilmesi ve tüm vücudun incelenebilmesi” dedi. Çoğunlukla kanser hastalıklarında kullanılan PET/CT cihazı aynı zamanda bazı kalp ve beyin-nörolojik hastalıklarda da kullanılıyor. Metabolik olarak dokuyu inceleyen cihaz, anjiyoda, kalbi besleyen damarlar açık mı kapalı mı, tıkanıklık var mı yok mu gibi sorulara cevap veriyor.

Görüntülemenin nasıl gerçekleştiğini anlatan Doktor A.Kürşad AYAN şunları söyledi; “Görüntüleme yapılmadan önce, hastanın karnının aç olması gerekiyor. Hastaya bir radyoaktif madde veriyoruz. Bu radyoaktif maddeyi kolundan enjekte ediyoruz. Hastaya verdiğimiz ilaç aslında glukoz dediğimiz bir şeker türevi. Kanser hücreleri normalde, normal hücrelerden 40 kat daha fazla glukozu kullanıyor. Hastaya radyoaktif işaretli ilaç verdiğimizden, bu bizim vermiş olduğumu ilacı da, kanser hücreleri normal hücrelerden daha çok tutuyorlar içlerinde. Böylelikle biz bu hücreleri makinede, vücutta nereye yayılmışsa, nerede varsa, hepsini tek tek tespit edebiliyoruz. Sabah geldiğinde hastaya, radyo aktif maddeyi veriyoruz. 45 dakika o radyoaktif maddenin vücutta yayılımını bekliyoruz. Daha sonra görüntülemeye alıyoruz. Görüntüleme yaklaşık 15 dakika sürüyor. Öncesinde olduğu gibi sonrasına da dikkat edilmesi gereken şeyler var. Hastaya radyoaktif madde verdiğimiz için, hasta vücudundan dışarıya bir süre radyoaktivite salgılıyor. Dolayısıyla bu radyoaktivitenin küçük çocuklara, bebeklere ve hamile bayanlara zarar vermemesi için hastayı uyarıyoruz. Hastanın 1 gün boyunca istirahat etmesini tavsiye ediyoruz.”

Bilinen en doğru görüntüleme

PET/CT cihazı hemen hemen bütün kanser türlerinde şu ana kadar bilinen en doğru görüntüleme yöntemi olarak kullanılıyor. A.Kürşad AYAN , ülkemizde kalp rahatsızlıklarından sonra en fazla görülen akciğer kanserinin tanısında etkin sonuçlar alındığını kaydetti. Başarı oranının yüzde 95’in üzerinde olduğunu belirten Ayan bu teknikle 5-7 milimetre çapındaki kanseri, odağı dahi tespit edebildiklerini söyledi. Şu anda birçok Avrupa ülkesinden daha ileride olduklarını kaydeden A.Kürşad AYAN , “En son İspanya'da sadece 7 taneydi. Ama bizim ülkemizde 60-70 taneydi.” dedi.