Çocuğu Okula Yeni Başlayacak Velilere Tavsiyeler

Çocuğu Okula Yeni Başlayacak Velilere Tavsiyeler

Rengin Över
12.2.2019
Yeni dönemde okula başlayacak çocuklarımızın öncelikle "Okul" kavramını öğrenmeleri için gerekli bilgileri uzmanımızın makalesinde bulabilirsiniz

Yeni eğitim öğretim yılının açılmasına çok az bir zaman kaldı. Bu durumda, okula yeni başlayacak olan çocukları ve aileleri farklı bir heyecana sokuyor. Okula yeni başlayan çocuk için ‘okul kavramı’ anlaşılması ve alışılması açısından başlangıçta biraz zor olabilir. Okula yeni başlayacak çocuğun, okula adaptasyon süresi yaklaşık olarak üç haftadır fakat bu süre çocuktan çocuğa değişiklik gösterebilir. Dolayısıyla çocuğun okula daha kolay uyum sağlayabilmesi için anne ve babaya büyük sorumluluk düşmektedir.

            Bu dönemde ebeveynler tarafından yapılan en büyük hatalardan biri çocuğun okula başlamasını abartılı bir şekilde dile getirmeleri, bu konuda ki kaygılarını çocuğa hissettirmeleri, çocuğun olağandışı bir durumla karşı karşıya kaldığını düşünmesine ve endişelenmesine neden olabilir. Bu durumun önüne geçmek için, ebeveynler tarafından çocuğa okul hakkında bilgiler verilmeli, okul başlamadan önce eğitim göreceği okulun ve sınıfın gösterilmesi çocuğun adaptasyon süresini hızlandıracaktır. Okul için çocuğa alışveriş yaparken mümkünse anne ve baba yanında olmalı, çocuğun hoşuna gidecek şeyleri kendisinin seçmesi için çocuk desteklenmeli, eğlenceli bir şekilde yapılmasına özen gösterilmelidir. Okulun ilk günü, mümkünse anne ve babalar çocukla birlikte okula giderek çocuğun yalnız hissetmemesini sağlamalıdır. Çocuk eve geldiğinde ise okulda yaşadıkları ile ilgili konuşulmalıdır. Eğer çocuk okula gitmek istemezse, ebeveynler tarafından cezalandırıcı tepkiler verilmemelidir. Bu gibi tepkiler sorunları çözmeyecektir. Anne ve babanın tüm desteklerine rağmen çocuğun uyum sorunu çok uzun sürerse okul fobisine dikkat edilmeli, psikolojik destek alınmalıdır.

Uzm.Psk.Sevcan Şamiloğlu