Akıllı Lens Nedir

Akıllı Lens Nedir

Op.Dr. Hakan Özkahya
20.12.2021
Akıllı Lens, Göze ameliyatla implante edilebilen göz içi lensleridir. Mükemmel uzak görüş, gelişmiş, orta mesafe net görüş (örneğin bir bilgisayarla çalışma, makyaj yapma, tıraş olma gibi) ve yakın net görüş (örneğin okumak, yazmak, iğneyi ipliğe geçirmek gibi) amacıyla 3 işlevi birden yerine getirebildiği için trifokal göz içi lensi ya da 3 odaklı lens veya akıllı lens diye isimlendirilmektedir.

Akıllı Lens Nedir

Akıllı Lens, Göze ameliyatla implante edilebilen göz içi lensleridir. Mükemmel uzak görüş, gelişmiş, orta mesafe net görüş (örneğin bir bilgisayarla çalışma, makyaj yapma, tıraş olma gibi) ve yakın net görüş (örneğin okumak, yazmak, iğneyi ipliğe geçirmek gibi) amacıyla 3 işlevi birden yerine getirebildiği için trifokal göz içi lensi ya da 3 odaklı lens veya akıllı lens diye isimlendirilmektedir. Burada söz edilen uzak mesafe 4 metre ve üzeri, orta mesafe 66 cm, yakın mesafe 40 cm’dir. Bu lens katarakt, yakın görme problemleri, genel görme problemleri ve yaşam kalitesini iyileştirmek için tasarlanmıştır.

Kimlere Uygundur

Bir diyotriden az kornea astigmatizması olan ve 22 yaş üzeri hastalara implante edilebilir. 40 yaşını geçmiş yakın görme problemi olan hastalara da uygundur. Göz numarası lazerle düzeltilemeyecek kadar yüksek olan 40 yaş altı hastalara da akıllı mercek operasyonu yapılabilir. Katarakt hastalarına her yaşta uygundur. Ameliyattan sonra akıllı lense alışmak için kişiden kişiye değişen kısa bir zamana ihtiyaç vardır.


Yan Etkileri Var mıdır

Çok odaklı multifocal gözlük camlarında olduğu gibi parlama, ışık etrafında halkalar veya pırıltılar, loş ışıkta arka plandaki nesneleri berrak görememe gibi yan etkileri görülebilir. Gece araba kullanırken, sis gibi düşük aydınlatma koşullarında ya da loş ışıklı bir odada görme yeterli gelmeyebilir. Bu durum adaptasyon süreciyle birlikte aylar sonra daha az belirgin hale gelecektir.

Akıllı Lensin Avantajları

Hastaların göz tedavisinde akıllı lens kullandığında tedavi sonrası gözlük kullanma ihtiyacı olmaz. Bazı hastalar gözlük ve lens kullanmayı çeşitli nedenlerle istemezler. Bu hastalar için akıllı lens çok iyi bir seçenektir.
Lazer tedavileri 45 yaş üzerinde genellikle uygun olmamaktadır. Bu hastalar için de akıllı bir lens iyi bir çözümdür.
Akıllı lensler kişiye özeldir. Kişinin ihtiyacına ve göz tipine göre özelleştirilebilmektedir.
Ameliyat sonrasında kişinin göz numarasında değişiklik olmaz. Hastanın göz numarası sabitlenir.
Kalıcıdır, akıllı lensler ömür boyu garantili bir şekilde kullanılır. Herhangi bir deformasyon söz konusu değildir.
Ömür boyu tekrar katarakt ameliyatı gerekmez. Katarakt hastalarında operasyon sonrası net görüş sağlar.

Lazer yapılamayan çok ileri numaralarda dahi net görüş sağlar.

 

Akıllı Lens Operasyonu Nasıl Gerçekleştirilir

Akıllı lens operasyonunda fako ile uygulanan katarakt ameliyatındaki yöntemin aynısı uygulanmaktadır.


Ameliyat Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hastalara reçete edilen göz damlalarının düzenli kullanımı önemli bir husus arz etmektedir. İlk bir hafta yüz üstü yatılmamasına gerekir.  Göz, su ile 5 gün temas ettirilmemelidir. Hastalar 2 gün sonra rutin iş ve yaşam hayatına dönebilir. İşlemden 1 gün sonra hastanın ilk kontrolü hekim tarafından gerçekleştirilir. Rutin kontroller ise 1 ay sonra ve 6 ay sonra yapılır.