Skleroterapi İle Varis Tedavisi

Skleroterapi İle Varis Tedavisi

Op.Dr. Nurşin Kaynarca Külcü
18.08.2021
Kompresyon Skleroterapi yöntemi ile hasta, işlemin yapıldığı gün, gündelik yaşamına dönebiliyor. İşlem hastaya ve varislerin yaygınlığına göre 20 dk gibi kısa sürede tamamlanabiliyor.

Kompresyon Skleroterapi Yöntemiyle Varis Tedavisi

(Varislerin İğne Tedavisi, Köpük Tedavisi)

Kılcal damar varislerinin tedavisi yaklaşık 25 yıldır uygulanagelmektedir. Kompresyon Skleroterapi yöntemi ile hasta, işlemin yapıldığı gün, gündelik yaşamına dönebiliyor.

İşlem hastaya ve varislerin yaygınlığına göre 20 dk gibi kısa sürede tamamlanabiliyor.

Örümcek ağı varisler olarak da tanımlanan kılcal damar varisleri, ciddi sorun oluşturmamakla birlikte kozmetik olarak rahatsız edebiliyor. İlerlemesi durumunda ise ağrıya neden olabildiği için tedavi edilmesi yarar sağlıyor.

Varislerin tedavi şeklini belirleyen unsurların başında ise boyutları geliyor.

Skleroterapi yöntemi çapı 1-4 mm arasında olan varislere uygulanıyor. 

İşlemin çok kısa sürede tamamlanması ve aynı gün gündelik yaşama dönme olanağı ise en büyük avantajını oluşturuyor.

Varisler cerrahi veya cerrahi olmayan yöntemler ile tedavi edilmesi mümkün bir toplardamar hastalığıdır.

Varis tipleri oluşum nedenleri ve bulundukları damarlara göre çeşitlilik göstermektedir.

Ayrıntılı bir muayene sonucunda varisin türüne göre bir tedavi yöntemi belirlenmektedir.

Uygulamadan sonra iyileşme sürecinin kısa olması için bandaj ve varis çorabı kullanılmaktadır.

Köpük Skleroterapi
Köpük Skleroterapi daha az ilaç kullanarak daha geniş alanlara ulaşılabildiği için tercih ediliyor. Bu teknikte, ilaç havayla karıştırıldığından, daha yoğun ve daha fazla madde elde edilebiliyor. Böylelikle damar içinde daha geniş bir alan tedavi edilebiliyor. Daha az ilaç kullanımı avantaj sağlamakla birlikte yöntemin deneyimli hekimler tarafından uygulanması önem taşıyor. İşlem kısa sürede tamamlanmakla birlikte, genel olarak süreyi belirleyen yine hastanın varisli damar sayısı oluyor. Yaygın ince damarları olan kişilerde bu işlemi birkaç defa tekrarlamak gerekebiliyor.

Skleroterapi’den sonra hasta yürüyerek evine dönebiliyor. Mutlaka hekim tarafından kompresyon bandajlama uygulamak gerekiyor. Aynı gün işine başlayabiliyor. Ayrıca dinlenmesine gerek kalmıyor.  Hekimin kontrolü doğrultusunda kompresyon çorabı kullanılması gerekebiliyor. Kesin sonuçlar birkaç hafta içinde alınıyor.

Skleroterapi Hazırlık Aşaması
Skleroterapi öncesi yetmezlikli damarın tanısı konulmaktadır. Ayrıntılı bir fizik muayene ile renkli doppler ultrasonuyla varislerin yapısı ve hangi damar ya da damarlarda olduğu tespit edilmektedir. İğne tedavisi ile uygulanabilecek nitelikte olan varisler için uygun ortam, ilaç ve hasta hazırlanmaktadır. İşlem cerrahi bir yöntem olmadığı için tedavinin kliniklerde uygulanması da mümkündür. Varisli damarın köpük skleroterapi mi yoksa ilaçla skleroterapi mi uygulanacağına karar verilmektedir.

Skleroterapi Uygulaması
Muayene ve tanı koyma sonrasında, köpük mü yoksa ilaç mı kullanılacağına karar verildikten sonra hasta ve uygulama için materyaller hazırlanmaktadır. Skleroterapi uygulaması her damar için yaklaşık 15 ila 20 dakika arasında sürmektedir. Uygulama sonrasında hastanın yaklaşık 10 gün süre ile varis çorabı giymesi gerekmektedir.
Varisli damarın ilaç ya da köpük yöntemi ile kapatılması yöntemi olan skleroterapi yöntemi için birkaç seans gerekebilmektedir. Bu uygulama her varis problemi yaşayan hastalara uygulanamamaktadır.

skleroterapi

Skleroterapi uygulamasının riskli olduğu durumlar şu şekilde sıralanabilmektedir;
• Hamilelerde ve emziren kadınlarda
• Doğum kontrolü için ilaç kullananlarda
• Şeker hastalığı, böbrek hastalığı, karaciğer ya da akciğer hastalığı bulunanlar
• Arteriyal (Atardamar) damarların sağlıksız olduğu durumlar
• Alerjik bir bünyeye sahip olunması
• Damar tıkanıklığı
• Kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalar


Radyofrekans Ablasyon
Yüzeyel kılcal damarlar, SKLEROTERAPİ ile erişim sağlanmayacak kadar ince (1-2 mm) olduğunda skleroterapiye ilaveten radyofrekans da uygulanabilmektedir.
Metal alerjisi olanlar dışında her yaşta uygulanabilir. Çorap ve bandajlama gerektirmez.
Uygulama sonrası 3-6 hafta süren minik kabuklanmalar dışında yan etkisi yoktur.