Güneş Gözlüğü Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güneş Gözlüğü Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Op.Dr. Gökhan KÜÇÜK
18.08.2021
Vazgeçilmez aksesuarınız, dört mevsim yanınızdan ayırmayacağınız güneş gözlüğünü seçerken dikkat etmeniz gereken pek çok önemli nokta var.

Bahar ve yaz aylarında çoğu kişi tarafından sürekli olarak kullanılan güneş gözlükleri, belirli nitelikleri taşımaması durumunda göz sağlığını tehdit edebilmektedir. Sadece modelini beğendiğiniz için güneş gözlüğü almak oldukça yanlış bir davranıştır.

Gözlük alırken üzerinde durulması gereken pek çok husus vardır ancak biz bunlara kısaca değinmek istersek, öncelikle gözlüğün çerçevesi ve sapları yüzünüzle uyum sağlamalıdır.

Uygun bir gözlük, burnunuza ve kulaklarınıza baskı yapmadan ve sürtünmeye neden olmadan yüzünüze rahatça yerleşmelidir.

Güneş ışınlarının tepeden gözlerinize ulaşmayacağı, kirpiklerinizin cama değmeyeceği şekilde yüzünüze yakın mesafede oturan ve kaşlarınızı kaplayan bir gözlük seçmeniz, göz sağlığınız için faydalı olacaktır.

Unutmayın her pahalı gözlük, kaliteli gözlük değildir.

Güneş gözlüğü seçerken dikkat edilmesi gerekenler:

• Uluslararası normlara (EN, ANSI, TSE) uygun olmalı, CE belgesi olmalı
• Camların UV filtreleme özelliği %70’in altında olmamalıdır, en sağlıklısı da %100 UV olanıdır
• Güneş gözlükleri spor yaparken veya diğer aktivitelerde kırılarak göze zarar verebileceği için sağlam ve dayanıklı camlardan üretilmiş olmalı.
• Polarize mercekler tercih edilmeli,
• Gözlük dikey bir çizgiye odaklanmamalı,
• Işık emilim oranı uygun olmalı,
• Karlı bölgede mi, denizde mi,  araba kullanırken mi kullanılacağına göre kullanım amacına uygun olmalıdır.

• Araç kullanırken görüş netliğini azaltmayan trafik ışıklarını engellemeyecek koyuluk derecesinde olmalıdır.
• Kontakt lenslerin çoğu ultraviyoleyi süzme yeteneğine sahiptir, ancak lensler göz kapaklarının ışınlardan etkilenmesine engel olamazlar. Bu nedenle kontakt lens kullanıcılarının da güneş gözlüğü takmaları faydalıdır.
• Numaralı gözlük ya da lens takan kişiler, güneş gözlüklerini de numaralı kullanmayı tercih etmelidir.

gozluklu kadın
Satın aldıktan sonra ne yapmalı?
• Güneş gözlüğünüzü satın aldıktan sonra her türlü darbeye karşı kutusunda muhafaza etmelisiniz. Kutunun sağlam malzemeden ve ezilmelere karşı da dayanaklı yapılmış olduğundan emin olmakta fayda var. Üzeri çiziklerle dolu bir gözlük camı görme kalitesini düşürecektir. Bu sebeple güneş gözlüğünüzün korunmasına ve bakımına da özen göstermelisiniz.

 

Hangi renk güneş gözlüğü ne zaman kullanılmalı?
Cam renginin polarize özellik veya gözlüğün UV ışınlarına karşı koruma düzeyiyle bir ilgisi yoktur. Bu nedenle gözlük satın alırken göz sağlığına uygun olup olmadığına cam rengine göre karar vermemelisiniz. UV ışınlara karşı koruma özelliğine sahip gözlükler arasından zevkinize ve kullanım alanınıza uygun cam rengindeki gözlükleri tercih edebilirsiniz. Camın rengi ışığın göze yansıma oranı, gözlüğün ortamdaki renkleri ne derecede ayırt etmeye imkan tanıdığı ve derinlik algısının hissedilebilirliği üzerinde etkilidir.

Renklerine Göre Gözlük Camlarının Özellikleri
Kahverengi, gri, yeşil: Bu renklerdeki camlara sahip olan güneş gözlüklerinin orta-üstü parlaklık koşullarındaki parıltıların önüne geçmesi ve göz yorgunluğunu azaltması beklenir. Siyah, gri ve kahverengi camlar güneş gözlüğünde en sık tercih edilen renkler arasında yer alır. Bu renkler hem yoğun güneş hem de günlük kullanım için uygundur. Yeşil renkli cama sahip olan güneş gözlükleri, çevredeki nesnelerin renklerinin normalden bir miktar farklı olarak algılanmasına yol açar. Fakat gözleri dinlendirme özelliğine sahiptir. Yeşil renkli camlar ayrıca az güneşli ortamlarda kullanmak için daha uygundur, bu nedenle bahar aylarında veya kışın güneşli günlerde tercih edebilirsiniz.

Sarı, altın, açık kahverengi: Bu renklerdeki gözlük camları parlaklık anlamında daha az koruma sağlasalar da orta-düşük ışık koşullarında üstün performans gösterirler. Derinlik algısını ileri düzeyde sunan bu gözlüklerin kullanımı özellikle kayak ve snowboard yaparken ya da diğer kış sporlarıyla ilgilenirken oldukça üstün performans sağlar. Turuncu ve kehribar rengine yakın olan gözlük camları ise diğer renklerin algılanmasını bir miktar zorlaştırır, bu nedenle araba kullanımı için tercih edilmemesi gereken cam renkleri arasında yer alır.

Pembe, kırmızı: Pembe ve kırmızı güneş gözlüğü mercekleri, ortamın daha parlak görünmesini sağlar. Düşük ışık görünürlüğü ve kontrastı artırma anlamında iyi bir performans ortaya koyar. Bu renkler bulutlu hava koşullarında, kayak ve snowboard gibi kış sporları için tercih edilebilir. Ek olarak mavi ve yeşil arka plana karşı bulunan objelerin görünürlüğünü artırırlar ki, bu da onları yeşil alanlarda (örneğin ormanda) kullanım için daha uygun hale getirir. Şık ve tarz sahibi bir görünüm sağlayan pembe ve kırmızı camlı güneş gözlükleri, aynı zamanda diğer renklerin en iyi şekilde algılanmasını sağlayan cam renkleridir ve gözleri dinlendirici etki sağlar.

Aynalı camlar: Aynalı camlara sahip güneş gözlükleri, son yıllarda modanın da etkisiyle oldukça popülerleşmiştir. Merceğin dış yüzeyine yansıtıcı film uygulanan ve ışığı daha çok yansıtıp göze daha az geçmesini sağlayan aynalı güneş gözlükleri, objeleri olduklarından daha karanlık gösterirler ve kullanımları genel olarak kumlu, sulu, karlı ve yüksek rakımlı koşullar için uygundur. Bir diğer deyişle parlaklık derecesi yüksek ortamlarda kullanmaya daha uygun olan aynalı cama sahip gözlüklerin araba kullanımı esnasında tercih edilmemesinde fayda vardır.


Dünyaya her zaman için sağlıklı ve sevgi dolu gözlerle bakabilmeniz dileğiyle...


Op.Dr. Gökhan KÜÇÜK