KOAH Hastalığında BALON Tedavisi

Op.Dr. Ahmet Kılınç
20.01.2021
KOAH, ‘kronik obstrüktif akciğer hastalığı’ tütün ve tütün ürünlerine maruz kalan özellikle 40 yaşından sonra ortaya çıkmaya başlayan; öksürük, balgam, nefes darlığı, hışıltılı solunum gibi belirtilerle seyreden ve nefes almayı zorlaştıran ilerleyici bir akciğer hastalığıdır.

Bu hastalıkta kronik bronşite bağlı hava yollarında daralma ve sekresyon oluşturan Goblet hücrelerinde kalınlas¸ma oluşur ve hava yolları giderek daralarak hastalık ağırlaşır.

KOAH balon tedavisinde genel anestezi altında entübasyon tüpünden bronkoskop ile girilerek uygulanır. 

Bu işlem de kazıyıcı özelliği bulunan bir örgü ile kaplanmış broncho muco cleaner balon, bronş çapına uygun olarak seçilir, elektronik pompa yardımıyla ayarlanabilir basınç ve frekansla balon şişirilip indirilerek bronkoskop ile ulaşılabilen tüm hava yollarının iç yüzeyini kaplayan hücre tabakası kazılarak daralmış olan bronşların eski kalınlığına geri getirilmesi ve balgam üretimine neden olan kalınlaşmış Goblet hücre tabakasının köpüklü bir sıvı haline getirerek bronkoskop kanalından aspire edilmek suretiyle dışarı atılması sağlanır.

Koah balon tedavisi ile hastaların daralmış olan hava yolları ve bozulmuş epitel dokusu eski haline getirilmeye çalışılır.

İşlem ağrısız ve acısızdır.

Hastalar ertesi gün günlük yaşamlarına dönebilirler.

Eforla oluşan nefes darlığı azalır, oksijen kullanma ihtiyaçları azalır ve yaşam kalitesi artar.