Böbrek yolu darlığında laparoskopik tedavi ile sağlığına kavuştu

Böbrek yolu darlığında laparoskopik tedavi ile sağlığına kavuştu

Op.Dr. Serhat Özgün
30.12.2020
Muğla Yücelen Hastanesi Üroloji Bölümünde ilk kez böbrek çıkım darlığına yönelik ‘Laparoskopik pyeloplasti’ ameliyatı Op.Dr. Serhat Özgün tarafından başarı ile uygulandı.

Muğla Yücelen Hastanesi Üroloji Bölümünde ilk kez böbrek çıkım darlığına yönelik ‘Laparoskopik pyeloplasti’ ameliyatı Op.Dr. Serhat Özgün tarafından başarı ile uygulandı.

Konuyla ilgili bilgi veren Op.Dr. Serhat Özgün; “ Ülkemizde sayılı merkezde yapılan ‘Laparoskopik pyeloplasti’ ameliyatı Muğla'da yaşayan Didem Akbay (26) adlı hastaya yapıldı.

Bir yılda bir kaç farklı merkeze başvuran Didem Akbay, aradığı çareyi Yücelen'de buldu.

Son bir yıl içerisinde darlık nedeniyle böbrek fonksiyonu %45'ten %25'e düşen Akbay'ın böbreği iflas etmeden başarılı müdahaleyle kurtarıldı.

Dr. Özgün;

hastamızın damar basısına bağlı böbrek kanal çıkım darlığı vardı. Laparaskopik yöntem ile küçük delikler aracılığıyla karına giriş yaparak, açık cerrahideki geniş kesilere nispeten çok daha estetik bir görünüm ve daha hızlı iyileşme süreci sağlandı. Bu ameliyat, aslında laparoskopik ameliyatlar içerisinde en zor ve ciddi olanlarından birisidir. Çalışılan bölge oldukça derinde ve küçük. Açık cerrahi ile bile zorlanılan bu ameliyatın kapalı yöntemle yapılması oldukça önemli. Yaklaşık 2 saat süren ameliyatımız oldukça başarılı geçti.

Dr. Özgün; böbrek kanal çıkım darlığının aslında doğuştan olan ve böbreği bitiren gizli bir tehlike olduğunu, böbrek ağrısı olan ve böbreğe bağlı tansiyonu olan hastaların üroloji kontrolüne gitmeleri gerektiğini söyledi.

 

Laparoskopik Pyeloplasti Nedir?
Son yıllarda gündeme gelen laparoskopik (anahtar deliği cerrahisi) cerrahi tekniği ile pyeloplasti ameliyatları da, başarılı şekilde gerçekleştirilmektedir. Laparoskopik cerrahide de, açık pyeloplasti ameliyatındaki cerrahi işlem aynen yapılır ancak bu uygulamada hastaya büyük bir cerrahi kesi yapılmaz, sadece 3 ya da 4 ufak (1 cm lik bir delik ve 0.5 cm lik 2 yada 3 delik) delikten vücut içine girilerek ameliyat yapılır. Bu teknikle yapılan pyeloplasti ameliyatına “Laparoskopik Pyeloplasti” denilmektedir. Benzer şekilde yaklaşık ameliyat süresi 2-3 saat olup, başarı şansı %95 ve üzerindedir (uzun takipli literatürlerde başarı sonuçları %97-98 olarak gerçekleşmiştir). Ameliyat sonrası hastanede kalış süresi 1 ya da 2 gündür.

dafsd

Yapılan bilimsel incelemelerde ameliyat “başarı” açısından laparoskopik ve açık cerrahi teknik arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktur. Ancak laparoskopik ameliyatlarda açık cerrahiye göre bazı avantajlar söz konusudur.


 

Laparoskopik Pyeloplastinin en önemli avantajları:

  • açık cerrahideki gibi büyük bir cerrahi kesi gerektirmez, ufak (5 mm ve 10 mm) deliklerden yapılır
  • daha büyük ve net görüntü altında ameliyat gerçekleştirilir
  • ameliyat sonrası, açık cerrahiye göre, ağrı daha azdır
  • ameliyat sonrası hastanede kalış süresi daha kısadır
  • daha kısa sürede ve hızlı iyileşme sağlanır
  • açık cerrahiye göre daha iyi bir kozmetik görünüm vardır
  • çapraz damar varlığı net olarak ortaya konur ve tedavi edilir
  • büyütmeli görüntü( yaklaşık 10 kat daha büyük görüntü altında) ağzılaştırma yapılır