Yeni Nesil Teknoloji Anjiyo Cihazımız Devreye Alındı

Uzm.Dr. Şahin Aydın
18.11.2020
Yücelen Kalp Merkezi olarak uzun süredir hizmet veren anjiyo cihazımız yeni nesil teknoloji ile üretilmiş son model bir cihazla değiştirilerek bölgemizin hizmetine sunulmuştur.

Muğla Yücelen Hastanesi'nin Kardiyoloji Merkezi'ne yeni alınan anjiyo cihazı ile ilgili bilgi vermek istiyorum.

İlk anjiyo cihazımızı bundan on beş yıl önce, dünyanın en iyi anjiyo cihazlarından kabul edilen bizim en iyisi olarak kabul ettiğimiz cihazın en üst modeli ile başlamıştı.

Zaman içerisinde teknolojinin ilerlemesi cihazımızın da miadını doldurması sebebiyle yeni cihazımıza geçtik.

Bu bize ve halkımıza ne gibi bir fayda sağlar ondan bahsetmek istiyorum. 

Daha önceki cihazımızla son derece memnunduk ama yeni cihazımızın eski cihazımıza göre bazı üstünlükleri var.

Nedir bunlar?

Bir defa hem hastalar hem de çalışanlar açısından ışın miktarı daha az yani radyasyon miktarı radyasyona maruziyeti daha az durumda.

Ve yine hastalarda çok önem arz eden özellikle böbrek yetmezliği ve şeker hastalarında kullandığımız opak maddenin böbrekler üzerinde istenmeyen yan etkiler var.

Bu cihazın bazı özelliklerinden dolayı daha az opak madde kullanarak böbreği koruyarak anjiyo anjiyoplasti ve bu gibi işlemler yapmak mümkün.

Eğer hastaya stent koyacak isek, koyduğumuz stentin damarı yeterince kavrayıp kavramadığını görmek ve yeterince açılmadıysa balonla iyice şişirebilmek adına stentin açılımını hangi yerlerde ne kadar açıldığı, açılmadıysa hangi bölgelerde bir problem olduğunu görme adına onu da tespit eden ve yapılan müdahalelerle yeteri kadar genişleme olup olmadığını ortaya koyan özellikleri mevcut.

Bir diğer özelliği de eskiden genellikle anjiyo ile ilgili müdahaleler bacaktan yani femoral arterden yapılıyordu ama biz merkezimizde son on yıldır hemen hemen vakalarımızın hepsini ekseriyetini kollar yani radyal arter kullanarak yapıyoruz.

Daha önceki cihazlar daha çok femoral artere yönelik olarak yapıldıklarından kolla ilgili bir problem çıktığında, kolu iyice görüntüleyebilmek her zaman mümkün olmuyordu ve zor oluyordu.

Ama yeni cihazımızda koldaki herhangi bir problemle karşılaştığımızda kolu da göğüs gibi net olarak görüntüleyebiliyor ve bu işte bize kolaylıklar tanımakta.

Yine bacakla ilgili damarları çekerken her bir bacağı ayrı ayrı çekmek mecburiyetinde kalıyorduk.

Lakin yeni cihazımızda aynı seansta her iki bacağı birden görüntüleyerek daha az ışın ve daha az madde vererek problem çözme konusunda rahatlamış oluyoruz özetleyecek olursak;

Yeni cihaz çok iyi bir kalite ile görüntüler elde ederken, karşılığında daha az ışın maruziyeti ve daha az opak madde kullanımıyla bize üstünlük sağlamaktadır. 

 

Uzm. Şahin Aydın

İç Hastalıkları ve Kardiyolji Uzmanı