Zayıflama Diyetlerinde Yapılan Yanlışlar

Zayıflama Diyetlerinde Yapılan Yanlışlar

Diyetisyen İrem Karslı
9.11.2020
Yücelen Ortaca Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Uzmanı İrem Karslı, zayıflama diyetleriyle ilgili toplumda yaygın olarak doğru bilinen yanlışlara örnekler verdi
  • Aç karnına sirke, limon suyu, greyfurt suyu içilerek zayıflanır mı?

Bu tür içeceklerin ‘’yağ eritici ‘’ veya ‘’ zayıflatıcı’’ etkisi yoktur. Aç karnına asitli meyvelerin tüketilmesi mide duvarına zarar verebilir. Kişinin su tüketimi azsa ve aromalı su tüketmek su tüketimini artırıyorsa suyun içerisine limon suyu, greyfurt suyu damlatabilir.

greyfurt suyu

  • Kızarmış ekmek, peksimet, grisini gibi ürünler zayıflatır mı?

Bu besinler ekstra şeker ve yağ içermese bile tahıldan yapıldıkları için karbonhidrat içerir ve enerji verirler. Kurutuldukları için suları azdır ve yenilen miktar arttıkça alınan enerji de artar. Kilo verdirmek yerine aksine kilo alımını teşvik edebilir.

kızarmış ekmek

  • Bitki çayları zayıflatır mı?

Zayıflattığı iddia edilen bitki çayları vücuttan suyun atılmasını sağlayan diüretik etkiye sahiptir. Böyle çayların kontrolsüz tüketimi vücuttan aşırı sıvı ve mineral kaybına neden olur. Sıvı ve mineral kaybına bağlı olarak ani kalp krizleri, böbrek fonksiyonlarında kötüleşme görülebilir.

  • Hazır paketli diyet ürünleri zayıflatır mı?

Bu besinleri ya yağı azaltılmıştır ya da şeker yerine çeşitli tatlandırıcılar eklenmiştir. Her iki durumda da bu besinler belli bir kalori içerir. O yüzden bu besinler tüketilecekse zayıflama diyetlerinde kalorisi hesaplanarak diyet listesine eklenmelidir.

  • Su ve tuz şişmanlatır mı?

Su ve tuzun enerji değeri olmadığı için vücutta yağ artışına neden olmaz. Ancak günlük olarak fazla tuz tüketimi su alımını da aşırı olarak artıtıp vücutta su birikimine ve ödem artışına neden olabilir. Bu da size tartıda ağırlık artışı olarak yansıyabilir.

  • Aç kalmak zayıflatır mı?

Zayıflamak uğruna aç kalmak, öğün atlamak sanılanın aksine genelde vücut ağırlığında artış ile sonuçlanmaktadır çünkü yeterince beslenemeyen metabolizma, durumu tasarruf olarak algılamakta ve tüketilen her besini savunma mekanizması olarak (yarın bir gün tekrar aç kalırsam enerji olarak kullanırım mantığı ile) vücutta yağ şekline depo etmektedir.

aç kalmak

  • Bol madensuyu içmek zayıflatır mı?

Maden suyu, sindirimi bir miktar kolaylaştırdığı için özellikle yemeklerden sonra tercih edilen bir içecektir. Ancak, hazmı kolaylaştıran bu içeceğin yağ yakıcı bir fonksiyonu bulunmamaktadır. Zayıflatıcı etkisi bulunmayan maden suyu, aşırı miktarlarda içildiği takdirde iştah açıcı bir etki göstermektedir.

maden suyu