Avrupanın En Büyük Ödülü Yücelen Göz de

Avrupanın En Büyük Ödülü Yücelen Göz de

Rengin Över
23.09.2020
Paris'te yapılan Avrupa Oftalmoloji (Göz Hastalıkları) Yeterlilik Sınavı'nda Muğla'nın gurururu Özel Yücelen Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Arman ATAÇ oldu.

AVRUPA'NIN BÜYÜK ÖDÜLÜ YÜCELEN'İN GÖZÜNE GELDİ
Paris'te yapılan Avrupa Oftalmoloji (Göz Hastalıkları) Yeterlilik Sınavı'nda Muğla'nın gururu Yücelen Muğla Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Arman ATAÇ oldu.
24 Avrupa ülkesinden 470 adayın katıldığı sınavda yazılı sınavda en yüksek puanı alanlardan birisi de Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr.Arman ATAÇ.

MUĞLA'NIN VE YÜCELEN'İN ONURU
Yücelen Muğla Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Arman ATAÇ “Bu başarı belgesini aldığımız için hepimiz çok mutlu olduk. Avrupa'da oftalmoloji alanında yeterli olduğumuzu gösteren bir sınavdı. Bu sınavın ne kadar önemli bir sınav olduğunu ifade etmek için kelimeler yetmez. Normalde AB'ne (Avrupa Birliği) üye olan bir ülkeden mezun olan göz hekimleri serbest dolaşım hakkı nedeniyle AB'ye üye olan istediği bir ülkeye gidip uzmanlık yapabiliyordu ancak artık AB bu diplomayı haketmeyen kişiye AB'de çalışamayacağını belirterek bir anlamda bu belgeyi alması için şart koşuyor ayrıca Türkiye'de oldukça az sayıdaki göz hastalıkları uzmanında bu belge var. İnanıyorum ki Türk hekimleri fırsat verildiğinde Avrupa'da açılan sınavlarda 1. olacak kadar yüksek başarı gösterebiliyor. Bunun Türk hekimleri açısından oldukça önemli bir mesaj olduğunu düşünüyorum. Paris'te bizi dakikalarca ayakta alkışladılar, oldukça gurur vericiydi" dedi.

AB'DE ÇALIŞMA HAKKI
Avrupa Oftalmoloji Konseyi diploması ile FEBO (Fellow of European Board of Ophthalmology) unvanı almaya hak kazananan kişiler, AB ( Avrupa Standatlarını ) geçen Türk oftalmologları, Türkiye'nin AB'ye üye olması halinde bu diplomayla üye ülkelerin tamamında çalışabilecek.