Zatürre Aşısı veya Corona (Korona) Aşısıyla İlgili 11 Gerçek

Zatürre Aşısı veya Corona (Korona) Aşısıyla İlgili 11 Gerçek

Uz.Dr. Levent Tetik
11.09.2020
COVID-19 (Corona,Korona) ile birlikte zatürre aşısı olmalı mı olmamalı mı tartışmaları sürüyor. Halk arasında zatürre aşısı olarak bilinen pnömokok aşısının COVID-19’a karşı korumadığını, ancak bazı risk grubundaki kişilerin yaptırmasının önemli olduğunu hatırlatan Yücelen Muğla Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Levent Tetik, pnömokok aşısı ile ilgili en çok sorulan sorulara ilişkin açıklamalarda bulundu. İşte aklımızda bulundurmamız gereken 11 gerçek:

Zatürre Aşısı veya Corona (Korona) Aşısıyla İlgili 11 Gerçek

  • Zatürre (Pnömokok) aşısı hem COVID-19’dan korumaz, hem de COVID-19’un zatürreye sebep olmasını önlemez.
  • Pnömokok aşısı herkese önerilmez.
  • 2 yaş altı bebeklere rutin yapılır.
  • Pnömokok aşısı için zatürre aşısı demek doğru değil. Aşı, pnömokokların neden olduğu zatürre, menenjit ve diğer enfeksiyonların büyük bir kısmını önler.
  • Pnömokok aşısı 65 yaş üstüne gereklidir.
  • 2-65 yaş arası kişilerde ancak kronik hastalık varsa önerilir.
  • COVID-19’un kendisi viral pnömoni yapabilir. Pnömokoklar, influenza yani gripte ikincil enfeksiyonların nedeni olabilirken bu COVID-19 hastalarında daha sık görülmemektedir. COVID-19 nedeniyle yoğun bakım ünitesi yatışı olursa, hastane enfeksiyonu etkenleri ile bakteriyel zatürreler (pnömoni) olabilir.
  • Kronik hastalık durumu, dalak olmaması, orak hücreli anemi, kanser, kronik akciğer hastalıkları, kalp-damar hastalıkları, böbrek hastalıkları ve otoimmün hastalığı (bağışıklık sistemi bozukluğu) olanlar pnömokok aşısı için hekimlerine başvurmalı.
  • 2 tip pnömokok aşısı var. Biri konjuge olan, tek doz önerilir, diğeri ise polisakkarit olan. Bu, uzun süreli antikor sağlamadığı için 5 yılda bir tekrarlanmalı. Önce konjuge aşı, ardından en az 2 ay sonra polisakkarit aşı yapılabilir. Biri diğerinin alternatifi değil, tamamlayıcısıdır.
  • Türkiye’de yeterli aşı olmadığından, aşı sadece gerekli kişilere önerilmeli.


Yukarıda sayılan gruplar içinde değilseniz aşı olmanız gerekmez.

 

 

Anahtar Kelimeler : Zatürre aşısı ne zaman ve kimlere yapılır, Zatürre Aşısı nedir, yan etkileri nelerdir,Konjuge Pnömokok Aşısı (PCV 13),Zatürre Nasıl Bulaşır? Zatürre Aşısı Koronavirüsten Korur mu,Zatürre aşısı yaptırılmalı mı, Pnömoni ne demek, Pnömokokal Hastalık, Pfizer, pnömokok aşısı, Prevenar, Prevenar 13, Grip aşısı kimlere ve ne zaman yapılmalı, Neden Grip Aşısı Yaptırmalıyız, Grip ve zatürre aşısı korona virüsten korur mu, Polisakkarid Pnömokok Aşısı, 2020 grip aşısı fiyatı ne kadar