KOAH ta Balon Tedavisi (Muğla da İlk)

Op.Dr. Ahmet Kılıç
28.08.2020
Yücelen Hastaneleri olarak Muğla'da ilkleri uygulamaya devam ediyoruz. 72 yaşındaki hastamız balon tedavisi ile nefes darlığındaki problemlerin belirgin ölçüde rahatladığını anlatıyor.

Akciğerlerin Balonla Temizlenmesi, Koah Balon Tedavisi

KOAH: Öksürük, balgam, nefes darlığı ve hışırtılı solunum gibi şikayetler ile giden nefes almayı zorlaştırıcı, ilerleyici ve ölümcül bir hastalıktır.

En önemli risk faktörü sigara ve benzeri tütün ürünlerini kullanmaktır.

Bugüne kadar kullanılan tedaviler; hastalığın kaldırılmasına yönelik değil şikayetlerin şiddetinin azaltılmasına yönelik olmaktaydı. KOAH balon dilatasyonu tedavisi ile bu anlayış yok olmuştur.

KOAH balon dilatasyonun amacı: Sigara ve tütün kullanımı sonucunda nefes borusunda daralma ve balgam yaratan hücrelerde kalınlaşma tespit edilen hastalarda nefes borusunun temizlenmesi ve genişletilmesidir.

Bu işlem Bronkoskop denilen nefes borusunun içini görmemize yarayan özel kameralar yardımıyla yapılır. Özel geliştirilmiş balonlar bronkoskop yardımıyla daralmış nefes borusunun içine girilir. Bu bölgede özel yapılmış balonlar akciğere zarar vermeyecek basınç ve frekansta şişirilir. Bu bölgedeki balgam ve kalınlaşmış doku balon ile kazınarak dışarı atılır.

Bu işlem genel anestezi altında hasta uyutularak yapılmaktadır.

İşlemin avantajları:

· Ağrısız ve acısız olması

· İşlemden hemen sonra gündelik hayata dönüş

· Tekrarlanabilir olması

· Yaş sınırı olamaması

· Vücuda yabancı cisim yerleştirilmemesidir.

Bu işlem sonrası hastalar rahat nefes almakta, merdiven ve yokuşu rahat çıkmakta, gündelik hayatlarını yaşarken başkalarına muhtaç olmaktan kurtulmakta ve oksijen tüpü ihtiyaçları azalmaktadır.