COVID-19 Antikor Testi Muğla da

COVID-19 Antikor Testi Muğla da

Dr. Necdet Doğu
13.06.2020
Koronavirüs Geçirip Geçirmediğinizi Antikor Testi ile Öğrenebilirsiniz

COVID-19 ANTİKOR TESTİ ( CoV-2 IgG )

Covid-19 hastalığı geçirdim mi? Bağışlık sistemim yanıt verdi mi?

 

İnsan vücudu bir çok enfeksiyona antikor oluşturur. Bu antikorlar immunglobinler adı verilen proteinlerdir. Antikorlar enfeksiyon sonra test edilen kişilerin kanında bulunabilir ve insanların enfeksiyona karşı bağışıklık cevabı gösterir. Antikor test, test sonuçlarını özellikle az veya hiç belirti vermeden atlatılmış enfeksiyonların tespiti açısından da önemlidir.

Covid IgG pozitifliği, COVID-19 enfeksiyonuna maruz kalındığını gösterir. IgG antikorunun pozitif seviyelere ulaşması genellikle bulgular başladıktan 10 gün sonra başlar. IgG antikoru pozitif olarak saptanan bir kişinin corona enfeksiyonuna karşı bağışıklık sisteminin yanıt verdiği anlaşılmaktadır.

Kısaca IgG antikoru pozitif saptanmış bireylerin COVID-19 enfeksiyonunu geçirmiş olduklarını gösteren çok önemli bir parametredir. Özellikle hastalığı belirtisiz veya az belirtili olarak geçirmiş kişilerin belirlenmesi için tek yöntemdir.

COVID IgG antikorları ölçmek için immunoassay adı verilen yöntemler kullanılır. İki cins immunoassay yöntem vardır. Birincisi otomatik cihazların kullanıldığı “microelisa veya chemiluminescence” yöntemi, diğeri ise hızlı veya kart testlerdir.

Bu yöntemlerin en hassası otomatik cihazlarla yapılan yöntemlerdir. Antikor ölçümünde altın standart olarak bu yöntemler kullanılır. Bu ölçümler rakamsal değerlerle sonuç verdikleri için yorumdan uzak objektif neticelerdir.

Hastanemizde CoV-2 IgG testi “chemilumescence” yöntemi ile otomatik cihazlarla yapılmaktadır.


Uzm. Dr. Necdet DOĞU
Biyokimya Uzmanı