Obezitede Mide Balonu Tedavisi ile Ameliyatsız Çözüm

Op.Dr. Uğur Neşet Demir
21.05.2020
Obezite sorununda Mide Balonu ameliyatsız bir işlem olduğu için 15 dk gibi kısa süren ve alınan aşırı kiloların %80 e yakın miktarının kaybolmasını sağlar ve belli bir süre sonra sıkıntısız bir şekilde mideden çıkarılır.

Mide Balonu uygulamalarımız, vücut kitle endeksi 35 i geçmeyen hastalarda endoskopik olarak mide içine yerleştirilen özel üretilmiş, balon dediğimiz malzeme kullanılarak yapılır.

Mide balonlarının bir kaç tipi vardır.

Kişinin vücut-kitle indeksinin oranına göre 6 ay ile bir buçuk yıl arasında kullanılabilen birkaç tip balon vardır.

Biz genelde 12 ay kullanılan bir balon tipini önermekteyiz.

Bu balonun ne faydası vardır, mide içine endoskopik olarak yerleştirilen mide balonu, gerekli olduğu şekilde özel bir sıvı ile şişirilince mide kapasitesini küçülttüğü için yemiş olduğumuz gıdaların azalmasına, iştahın azalmasına ve bu sayede günden güne kişinin kilosunun azalmasına, vücut-kitle indeksinin düşmesine sebep olur.

Bu sayede kişi almış olduğu vücudundaki fazla kiloların yüzde 80 90 ını ortalama 1 sene içinde kaybetmektedir.

Mide balonu yeterli ve gerekli kilo düşümünü sağladıktan sonra, yine endoskopik olarak sıkıntısız bir şekilde hafif bir uyutma haliyle 10-15 dakikalık bir işlemle çıkarılabilmektedir.

Vücutta anatomik bir bozukluk yaratmadığımız için yani mide ameliyatları gibi midenin üst kısmını çıkartıyoruz çünkü, o tür bir cerrahi müdahale olmadığından dolayı işlemin yapılması ve gerekli kilonun verildikten sonra balonun çıkartılması endoskopik bir işlemle çok basit bir şekilde yapılabilmektedir.