Sınav Kaygısı

Sınav Kaygısı

Psk. Bahar İkra Dener
15.05.2020
Duygusal belirtiler; panik hissi, sinirli olma, ağlama, aşırı engellenmişlik hissi, şaşkınlık, unutkanlık, olumsuz düşünceler ve depresyon şeklinde sıralanabilir.

Kaygı: Vücudumuzun strese karşı verdiği tepkidir.

Sınav Kaygısı: Öğrenilen bilginin sınav sırasında etkili biçimde kullanılmasını engelleyen ve başarının düşmesine yol açan yoğun kaygıdır. Sınav kaygısıyla ilgili belirtiler genellikle iki türdür; Duygusal ve Fiziksel.

Duygusal belirtiler; panik hissi, sinirli olma, ağlama, aşırı engellenmişlik hissi, şaşkınlık, unutkanlık, olumsuz düşünceler ve depresyon şeklinde sıralanabilir.

Fiziksel belirtiler ise; kalp atışlarının hızlanması, mide bulantısı, titreme, kasılma, baş ağrısı veya aşırı terleme şeklinde ortaya çıkabilir. Sınav kaygısı öğrenilen bir davranış olduğu için, bu kaygının aynı şekilde öğrenilmemesi de mümkündür. Bunun için ilk adım, bu davranışın nerede veya neden ortaya çıktığını belirlemek ve bu davranışın öğrenilmemesi için işleyişe başlamaktır.

Öğrencilerin birçoğu “yapamayacağım, başaramayacağım” diyerek beyinlerine kodlama yapıyorlar. Aslında temel nokta, beyni olumlunun üzerine programlamaktır. Yani başarısız olmayı değil, sadece başarmayı düşünmeliyiz.

Olumsuz zihni kurgu, yani olumsuz düşünce ise beynimizi kendimize karşı olumsuz çalışmaya programlayacaktır.

Bunu bir örnekle görelim;

Bir futbolcu üç kez kaleciyle karşı karşıya kalmasına rağmen topu dışarıya atmıştır. Bir sonraki maçta aynı hatayı yapmak istememektedir. Bunun için beynini şöyle programlamıştır.
“Topu dışarıya atmayacağım”
“Topu dışarıya atmayacağım”
Bunu defalarca kendi kendine söylemiş ve maça çıkmıştır.
Sonuç: Topu dışarı atmıştır.
Burada futbolcunun yaptığı hata, topu kaleye atmaya değil, dışarı atmamaya şartlamıştır. “Topu kalenin içine atacağım” demeliydi.
Bu durumda beyin, kalenin içine değil, dışına kilitlenmiştir. Bu olumsuz uyarıcı da, başarıya değil, başarısızlık korkusu yüzünden başarısızlığa götürmüştür...

Unutmayalım ki;
Yenileceğinden korkan, daima yenilir.

Yıldırım Beyazıt

 

Psikolojik danışma görüş ve önerileriniz için;

Bahar İkra DENER
Uzm. Klinik Psikolog

(0252) 223 80 40