Koronavirüs (Covid-19) Hastalığında Beslenme

Koronavirüs (Covid-19) Hastalığında Beslenme

Diyetisyen Ceren Türk Balcı
14.04.2020
Koronavirüs (covid-19) tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir salgın hastalık haline gelmiştir. Hastalıktan korunmak için sosyal izolasyon kadar bağışıklık sistemimizi güçlü tutmakta önemlidir. Bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak için bize düşen görevlerden birisi de sağlıklı ve dengeli beslenmektir.

Koronavirüs (covid-19) tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir salgın hastalık haline gelmiştir. Hastalıktan korunmak için sosyal izolasyon kadar bağışıklık sistemimizi güçlü tutmakta önemlidir. Bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak için bize düşen görevlerden birisi de sağlıklı ve dengeli beslenmektir. Virüsten korunmak için tek bir besine sarılıp, onu ilaç niyetine tüketmek üzülerek söylemem gerekir ki yaptığımız hatalardan birisi. Güçlü bir immün sisteme sahip olabilmek için yapmamız gerekenlere göz atacak olursak;

- Mevsimine göre günlük sebze ve meyve tüketimimize dikkat etmeliyiz. Güçlü bağışıklık sisteminde etkin rol alan C vitamininden zengin besinler tüketmeye özen göstermeliyiz. Portakal, kivi, limon C vitamini oranı yüksek olan kolay ulaşabileceğimiz meyvelerimizdendir.

- Karnabahar, brokoli, ıspanak, havuç, lahana bu aylarda kolay ulaşabileceğimiz sebzeler arasındadır.

- Günlük protein tüketimi de önemli rol oynamaktadır. Haftada 2  gün tüketebileceğimiz kuru baklagiller ( fasulye, kırmızı-yeşil mercimek, nohut) hem iyi bir posa kaynağı hem de güçlü bir protein kaynağıdır. Omega-3 açısından güçlü olan balığı da haftada 2 gün tüketmeye çalışmalıyız. Bunlarla beraber kırmızı veya beyaz et tüketimini de belirli ölçülerde tüketmeliyiz. Tüketirken pişirme yöntemlerine de dikkat etmeliyiz. Kızartma yerine ızgara şeklinde tercih etmeliyiz.

- Prebiyotik ve probiyotik ürünlerde bulunan faydalı mikroorganizmalar bağışıklık sistemini destekleyici etkide bulunur. Gün içerisinde kefir veya  yoğurt  tüketmeye çalışmalıyız.

- Kafein içeriği yüksek içecekleri dikkatli tüketmeliyiz. Bu dönemde stres ve kaygıyı tetikleyebileceği için günlük tüketim sıklığını azaltmaya çalışmalıyız.

- Gün içerisinde su tüketimine dikkat etmeliyiz. Günde en az 2-2,5 lt su tüketmeliyiz.

- Kan şekerini hızlı yükselten şeker ve şekerli yiyeceklerden, özellikle beyaz unla yapılan hamur işlerinden, asitli içeceklerden, işlenmiş et ürünlerinden, aşırı tuz içeren besinlerden uzak durmalıyız.

- Evde uygulayabileceğimiz fiziksel aktiviteler de kendimizi zinde hissetmemizde önemli bir rol oynar.

Düzenli ve kaliteli uykunun da bağışıklık için önemli olduğunu unutmamalıyız.

Sağlıklı kalın evde kalın…

DİYETİSYEN
CEREN TÜRK BALCI