Ameliyat Sonrası Gözlerinizi Ovuşturmayın

Ameliyat Sonrası Gözlerinizi Ovuşturmayın

Op.Dr. Arman Ataç
1.04.2020
Sağlıklı bir bedenin sağlıklı gözlerden geçtiğini söyleyen Özel Yücelen Hsatanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr.Arman Ataç; katarak ameliyatı hakkında bilgi verdi.

Gözler kalbin aynasıdır der bir şarkı sözü. Diğer bir atasözümüz ise görmek ve bakmak arasında fark var diye nokta koyar. Sağlıklı bir bedenin sağlıklı gözlerden geçtiğini söyleyen Özel Yücelen Hsatanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr.Arman Ataç; katarak ameliyatı hakkında bilgi verdi.
Gözün içinde bulunan lensin, saydamlığını kaybetmesi ile katarakt hastalığı oluşuyor. Katarakt görmeyi oldukça engelliyor.  Yaşlılık kataraktın en önemli nedeni . göz merceğinin saydamlığını kaybetmesidir. Normalde camsı, parlak bir mercek olan göz merceği bulanıklaşır ve buzlu cam görünümü alır. Kataraktın bir numaralı nedeni yaşlılık ve genetiktir ancak nadir de olsa yeni doğan dahil her yaşta görülebilir. Kortizonlu ilaç kullanımı, göz yaralanması, diyabet ve göz iltihapları (uveit) kataraktın temel nedenleridir. Kataraktın ameliyat ışında bir tedavi imkanı yoktur.
Hastalığın tedavisi günümüzde rutin olarak uygulanan “Fakoemülsifikasyon (Fako)” tekniğiyle yapılıyor. Kısacası gözün içerisine dikiş atmadan numaralı bir lens koyuyor, hastanın bulanık görmesini ortadan kaldırıyoruz.
Ameliyat lazer ile belli aşamaya kadar yapılabilir. Hastanemizde kurulu olan Alcon LenSx femtolazer sistemi sayesinde katarakt ameliyatının birçok aşaması el değmeden bilgisayar kontrolunda yapılır. Hastalara ise en önemli görev ameliyattan sonra düşüyor.


Göz damlasının düzenli kullanılmasının rolü çok büyük 

'Göz damlasını düzenli kullanmak gerekli
Katarakt ameliyatı sonrasında hastanın hastanede kalmasına gerek kalmıyor. Hastaya ameliyatın ertesi günü göz kontrolü yapılıyor. Hekimin verdiği göz damlalarının düzenli kullanılması gerekiyor. Op.Dr. Arman Ataç , ameliyattan sonraki birinci haftada şunlara dikkat edilmesini öneriyor:

-Gözün üstüne yatmayın
-Gözünüze su ve sabun kaçırmayın
-Saçlarınızı başınızı geriye eğerek, yüzünüze su getirmeden yıkayın
-Göz çevresinde krem, makyaj malzemesi kullanmayın.
-Dışarıda güneş gözlüğü veya varsa numaralı gözlüklerinizi takın
-Numaralı gözlüğünüzün ameliyat olunan tarafındaki camını, numarasız camla değiştirin
-Bu sürede yüzmek, ağırlık kaldırmak ve secdeye varmak sakıncalı
-Ameliyatın ikinci haftasından itibaren günlük yaşantıya geri dönülebilir ama gözleri şiddetle ovalamayın

Enfeksiyon riski için dikkat şart
Ameliyattan sonraki ilk bir hafta ağırlık kaldırılmaması, gözlerin ovuşturulmaması, darbelerden korunması önemli. Eğer bunlara uyulmazsa, dikişsiz olan yara yerine gözün renkli kısmı olan irisin sıkışması söz konusu olabiliyor. Göze konan lens çarpma veya vurma gibi kazalarla yerinden kayabiliyor. Ayrıca yine bu süre içinde “endoftalmi” denilen ciddi göz enfeksiyonu gelişebiliyor. O yüzden antibiyotikli göz damlalarının kullanımına çok dikkat edilmesi gerekiyor. Gözlerde hafif ve geçici kızarıklık, kaşıntı, batma olabiliyor. Ancak şiddetli ağrı olursa, acil olarak ameliyatı gerçekleştiren hekime başvurulmalı çünkü ağrı endoftalminin önemli bir belirtisi.


Bir ve altıncı ayda kontrolü aksatmamalıyız
Ameliyattan sonra, birinci ayda gözlük muayenesi yapıldıktan sonra, altıncı ayda rutin bir kontrol daha yapılıyor. Yapay lensin içine konulduğu kapsülün saydamlığını yitirip yitirmediğine bakılıyor. Saydamlığın kaybı, operasyondan sonraki 3 ay ile 4 yıllık süre arasında gelişebiliyor. Arka kapsül saydamlığını yitirdiğinde, “yag-lazer” ile saydamlığını yitirmiş kesenin merkezi delinerek, merkezi alandaki perde etkisi ortadan kaldırılıyor. Arka kapsülde oluşan bu durum yüzünden, yag-lazer uygulaması katarakt cerrahisi geçirenlerin yüzde 10-15’inde gerekli oluyor.