Covid-19 Koronavirüs Salgınının Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Covid-19 Koronavirüs Salgınının Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Psk. Bahar İkra Dener
30.03.2020
Evde sıkça konuşulan corona virüsü çocukların korkularını tetiklemektedir.

Corona Virüsü Nedir?
Corona Virüsü (SARS-CoV), ilk kez 2003 yılında Çin’de görülen ve şiddetli akut solunum yetmezliğine neden olan bir virüstür.Günümüzde aralarında Japonya, Tayland, Güney Kore, ABD, Singapur, Vietnam, Almanya, Fransa, İtalya, İran ve Tayvan olmak üzere birçok ülkede görülen virüs ülkelerin sorunu haline gelmiştir.

Kişilerde yüksek ateş, öksürük, kas ağrısı, ishal, zor nefes alma, iştahsızlık, bulantı ve çeşitli vücut ağrıları şeklinde şikayetlere neden olmaktadır. Virüs yaşlılarda, kanser ya da bağışıklığı baskılayan hastalıkları olanlarda, akciğer hastalıkları bulunanlarda daha ağır bir sürece neden olabilmektedir. Görüntüsü itibariyle grip benzeri bir hastalık olmasına karşın gripten daha ağır bir tablo seyrederek ölümlere sebep olmaktadır. 

VİRÜSÜN ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ PSİKOLOJİK ETKİSİ NEDİR?
Çocuklar ebeveynlerini örnek alarak yaşamını sürdürür. Bu süreçte çocuklar  ebeveynlerinin kaygıyla nasıl baş ettiklerini izler ve ebeveynlerini model alarak o kaygıyı sürdürürler. Evde sıkça konuşulan corona virüsü çocukların korkularını tetiklemektedir.
Kaygısı yüksek olan çocuklara '' Evet, böyle bir virüs var. Corona virüsü biliyor ve tanıyoruz ama hayatımızın merkezine de almıyoruz. Daha öncede buna benzer olaylar yaşandı; kuş gribi, domuz gribi gibi. Bunlar sonsuza dek sürmedi, geldi ve geçti. Biz gerekli önlemleri alıyoruz, sağlıklı besleniyoruz, kendimizi koruyoruz  ve güvendeyiz'' şeklinde konuşmalar yapılabilir.

Bu virüs çocuklarda çok etkili değilken bile biz çocukları korku ile daha beter hale getiriyoruz. Dolayısıyla kendi korku ve kaygılarımızı çocuklara aktarırken dikkatli olmamız gerekiyor.

Dünya Sağlık Örgütü psikolojik sağlığımız için bir takım önerilerde bulundu;

• Endişeli ve sıkıntılı hissetmenize neden olabilecek haberleri izlemekten, okumaktan veya dinlemekten kaçının.
• Temel planlarınızı yeniden hazırlamak, kendinizi ve sevdiklerinizi korumak ve pratik adımlar öğrenmek için güvenilir kaynaklardan bilgi alın.
• Gün içerisinde yalnızca belirli saatlerde, bir veya iki kez salgınla ilgili yeni haberleri takip edin.
• Salgın hakkında ani ve neredeyse sürekli haber akışı takip etmek, daha fazla endişelenmenize neden olabilir.

 

Bahar İkra DENER
Uzm. Klinik Psikolog