Bahar Aylarında Astıma Dikkat

Dr. Levent Tetik
12.02.2020
Yücelen Muğla Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Levent Tetik Astım Hastalığı hakkında bilgilendiriyor.

Astım, hava yollarının krizler - ataklar şeklinde gelen tıkanmaları ile kendini gösteren bir hastalıktır.

 

Astım hastaları ataklar arasında kendilerini iyi hissederler fakat ataklar sırasında, göğüste baskı hissi, hırıltı, öksürük gibi semptomlar oluşur.

 

Özellikle astımda, hava yolları tozlara, dumanlara karşı aşırı derecede hassasiyet geliştirmiştir.

 

Bu nedenle, toz, duman, koku gibi uyaranlar astımlı hastalarda öksürük, nefes darlığı ve hırıltıya sebep olur.

 

İlerleyen dönemlerde eğer tedavi edilmezse, astımlı hastaların hava yolları git gide daralmakta. 30-40 yıl gibi tedavi edilmeyen astım hastalarında akciğerler geri dönüşsüz daralma ile KOAH benzeri hastalıklara dönüşmektedir. O yüzden astımlı hastaların erken teşhis edilmesi ve tedavi edilmesi önemlidir.

 

İlk hekime giderken kişinin, grip olduğunda veya solunum yolu enfeksiyonu olduğunda öksürüğünün uzun sürmesi, nefes darlığının artması veya oluşması, özellikle geceleri uykudan uyandıracak derecede kriz tarzında gelen öksürükler önemlidir.

 

Mevsimlerle değişebilmektedir. Astımlı hastaların bazısında bahar nezlesi dediğimiz hapşırma, göz yaşarması gibi semptomlar astıma eşlik edebilir.

 

Özellikle polenlerin aktif olduğu yaz ve bahar aylarında şikayetler artar.

 

Astımlı hastalarda bunların da değerlendirilmesi gerekir.

 

Astımlı hastalar bu şikayetlerle geldiğinde bu şikayetleri değerlendirip tetkiklerimizi yapıyoruz. Hikayesini dinliyoruz ve buna göre tedavi veriyoruz.

 

 

 

Anahtar kelimeler: Astım, bahar nezlesi, grip, hırıltı, öksürük, şiddetli öksürük, nefes darlığı, astım hastalığına ne iyi gelir, alerjik astım, astım bronşit belirtileri, koah belirtileri, astım hastalığı nedir, astım belirtileri nelerdir, astım nasıl geçer,  bronşit belirtileri