Baypas Sonrası Hastalara Tavsiyeler

Baypas Sonrası Hastalara Tavsiyeler

Psk. Bahar İkra Dener
11.01.2020
Cerrahi girişim hastayı; fiziksel, psikolojik, sosyal ve ekonomik yönden etkiler. Ameliyat sonrası dönemde yaşam tarzı değişiklikleri gerekmektedir. Bu makaleyi hazırlamaktaki amacımız sizlerin gereksinimlerini karşılayabilmek, sorunlarınıza çözüm üretebilmek, her türlü bilgi, beceri, tutum ve davranışların kazanılması süreci olarak tanımlayabiliriz.

KALP AMELİYATLARI SONRASI PSİKOLOJİ
Özel Yücelen Hastanesi Kalp Merkezini tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Cerrahi girişim hastayı; fiziksel, psikolojik, sosyal ve ekonomik yönden etkiler. Ameliyat sonrası dönemde yaşam tarzı değişiklikleri gerekmektedir. Bu makaleyi hazırlamaktaki amacımız sizlerin gereksinimlerini karşılayabilmek, sorunlarınıza çözüm üretebilmek, her türlü bilgi, beceri, tutum ve davranışların kazanılması süreci olarak tanımlayabiliriz.

  • Her konuda olduğu gibi sağlık konusunda da klişe olmuş, kalıplaşmış cümleler vardır. Özellikle kalp ameliyatlarında, herkesin bildiği (ya da bildiğini sandığı) klişelerden biri, kalp ameliyatı olan kişilerin huylarının değiştiği konusudur. Peki gerçekten öyle mi? Hastaların ameliyattan sonrası kişilikleri değişiyor mu? Agresif yapıda bir kişi ameliyat sonrası uysallaşır mı? Ya da tam tersi… Aslında durum böyle değil. Tabiki bazı değişiklikler oluyor ama öyle kesin hükümler verdirecek bir durum söz konusu değil.
  • Açık kalp ameliyatı, bir kişinin hayatındaki en önemli deneyimlerden biridir. Ameliyatının tedavi edici ve olumlu etkilerinin yanı sıra, ameliyat sonrası dönemde hastalarda fiziksel ve duygusal bir takım değişiklikler görülebiliyor. Ameliyat sonrası hasta yakınları tarafından en çok dile getirilen kişilik değişikliklerinin başında, huysuzluk, tolerans azalması, sinirlilik, her şeye çok çabuk öfkelenme, alınganlık ve içine kapanıklık gelir. Bu durumlar hasta yakınlarında “ameliyattan sonra hastamızın huyu değişti” şeklinde yorumlanıyor.
  • Kalp ameliyatı geçiren hastaların bir kısmında, yukarıda bahsettiğimiz kaygılar nedeniyle depresyon, travma sonrası stres bozuklukları, mani gibi psikiyatik durumlar gelişebilir.
    Kalp ameliyatları sonrası gelişen her türlü psikolojik sorunun hastanın iyileşme sürecini etkilediği bilinmektedir...
    Hastalara tavsiyem;

Açık kalp ameliyatı olan bir hasta, iyileşmek için bu ameliyatı olduğunu bilmelidir. “Artık yarım insan oldum”, “bir işe yaramam” gibi düşünceleri kafasından çıkarmalıdır. Tam tersine yaşamını daha rahat sürdürebilmek için bu bu ameliyatı olduğunun farkına varmalıdır. Kuralların onun biran önce ve sorunsuz iyileşmesini sağlayacağını , vücudunun biraz zamana ve dinlenmeye ihtiyacı olduğunu unutmamalıdır. Ameliyatttan 3 ay sonra tamamen eski yaşantısına dönebileceğini bilmelidir.
Hasta yakınlarına tavsiyem;
Bu tür operasyon geçiren kişilerin yakınları olarak asla unutmamanız gereken durum, hastanızda psikolojik sorunlarının gelişebileceğidir. Ameliyat sonrası dönemde bu tür psikolojik tepkileri azaltıcı, Onu rahatlatıcı tavırlar almalısınız. Hastanıza aşırı baskı uygulamak, müdahele etmek, yasak koymak yerine onu teşvik etmeniz çok önemlidir. Onun çok yakında tamamen sağlıklı bir insan olacağına, bu durumun geçici ve normal bir süreç olduğuna önce kendinizi sonra hastanızı inandırmalısınız. Hastanızdaki değişiklikleri doktorunuzla paylaşmalı ve gerekirse profesyonel yardım için hastanızı teşvik etmelisiniz.

Sağlıklı günler dileğiyle…

Psikolojik danışma, görüş ve önerileriniz için;

Bahar İkra DENER
Klinik Psikolog

(0252) 223 80 40