Yeni Hasan Yücel Öğrencilerle Buluştu

Yeni Hasan Yücel Öğrencilerle Buluştu

Rengin Över
2.01.2020
Türk Edebiyatının ölümsüz şairi Can Yücel ve öğretmen & ressam Güler Yücel'in oğlu Prof.Dr. Yeni Hasan Yücel, annesinin rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanemizde annesine eşlik ederken Teknoloji ve Kültür Koleji öğrencilerinden gelen davet üzerine öğrencilerle buluştu.

Türk Edebiyatının ölümsüz şairi Can Yücel ve öğretmen & ressam Güler Yücel'in  oğlu Prof.Dr. Yeni Hasan Yücel, annesinin rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanemizde annesine eşlik ederken Teknoloji ve Kültür Koleji öğrencilerinden gelen davet üzerine öğrencilerle buluştu.

asdfkja

 

Uzaydan dönen astronotların görme bozuklukları, disiplinler arası araştırma ve eğitim konularının işlendiği seminer fen lisesi öğrencileri için oldukça verimli oldu.

hasan

Prof.Dr. Yeni Hasan Yücel; gençlere ben duygusundan çok biz duygusu ile hareket etmenin büyük erdem olduğunu, başarının çok çalışmakla elde edilebileceğini, güzel sanatlar ve bilimin vazgeçilmez bir bütün olduğunu vurguladı.


Prof.Dr. Yeni Hasan Yücel Kimdir?

İlkokulu Marmaris'te, ortaokul ve liseyi Galatasaray Lisesi / İstanbul'da okumuştur. Babası, şair Can Yücel annesi ressam, öğretmen Güler Yücel. Dedesi, eski Milli Eğitim Bakanı Hasan Âli Yücel. Tıp öğrenimini ve sonrasındaki Fen Bilimleri alanındaki eğitimini Beyin Bilimleri Tezi’ni Fransa’da Strazburg Üniversitesi’nde tamamladı.”

Toronto Üniversitesinde Oftalmoloji ve Görsel Bilimler Departmanı ve Oftalmik Patoloji Laboratuvarında direktörü olarak görev yapan, özellikle glokom, nöroproteksiyon ve sinir dokusu iyileşmesi çalışmalarıyla dünyaca ünlü olan Yeni Hasan Yücel, Kanada Uzay Ajansında ( Canadian Space Agency )'de de astronatların görme sorunlarıyla ilgili çalışmalarda bulunuyor. Glokom hastalığı alanında yaptığı büyük bir keşifle New York Tıp Akademisinin Lewis Rudin Ödülü’nü kazanmıştır.