İnme (Felç) Nedir, Belirtileri Nelerdir

İnme (Felç) Nedir, Belirtileri Nelerdir

Dr. Aygün Cahangirova
14.10.2019
İnme (felç), erişkinlerin nörolojik hastalıkları arasında sıklık ve önem açısından ilk sırada yer alır ve hayatta kalan kişilerde özürlülüğe yol açan önemli bir sağlık sorunudur.

İNME VEYA FELÇ NEDİR?

İnme (felç), erişkinlerin nörolojik hastalıkları arasında sıklık ve önem açısından ilk sırada yer alır ve hayatta kalan kişilerde özürlülüğe yol açan önemli bir sağlık sorunudur.
İnme, beyin damarlarının tıkanması veya yırtılmasından kaynaklanan ve bu nedenle beslenmesi bozulmuş bölgeden kaynaklanan kuvvet kaybı, his bozukluğu, denge bozukluğu, konuşma, yutma, işeme ve bilişsel işlevlerde bozukluk vb.  klinik tablolarla karakterize bir hastalıktır.

İNMEDE REHABİLİTASYONUN AMACI NEDİR?

İnme rehabilitasyonu, özürlülük ve engelliği azaltmayı,  kimseye bağlı kalmadan ya da bunu en aza indirerek hastanın kendi bakımını gerçekleştirmesini sağlayıp hastanın yaşama dönmesini ve yaşam kalitesini yükseltmeyi hedefleyen bir süreçtir. Rehabilitasyon, inmeli hastaların iyileşmesinin en önemli kısmını oluşturur.

İNME SONRASI İYİLEŞME NASIL GERÇEKLEŞİR?

İnmeli hastaların çoğunda başlangıçta görülen ağır nörolojik kaybın zaman içerisinde belirli bir oranda düzeldiği bilinmektedir. İnmede etkilenen bölgede beyin hücrelerin bazıları ölür, bazıları ödemden dolayı  zarar görür. Erken dönemde ödemin azaltılması ve etkilenmiş alanın yeniden kanlanmasın sağlanması önemlidir. Ödem azaldıkça hücreler işlevlerini yeniden kazanır. Bu da inmeden sonra ilk bir kaç haftada iyileşme belirtilerinin ortaya çıkmasını açıklar. İyileşmenin sonrakı döneminde sağlam komşu alanların ya da uzak beyin bölgelerinin hücrelerinin yeni fonksiyonları kazanmaları gerçekleşiyor. Beyinde yapısal ve fonksiyonel yeniden düzenleme oluyor. Bu sürece nöroplastisite deniliyor. Son zamanlarda yapılan çalışmalar, hasara uğramamış beyin bölgelerinin yeniden düzenlenmesinin klinik iyileşmede önemli rölü olduğunu göstermiştir. Bedensel aktivitelerin yeniden düzenlenmesini etkilemesi bakımından önemi büyük olduğu için rehabilitasyonun özellikle bu dönemde başlatılması çok önemlidir. Sonuç olarak, hastanın aktif fiziksel tedavi programlarına katılması beyinde fonksiyonel yeniden düzenlemeyi olumlu etkilemekte ve nörolojik iyileşmeyi hızlandırmaktadır. Hızlı iyileşme genellikle ilk 3 ayda başlamakta ve altıncı aya kadar  devam etmektedir.

Bundan sonra düzenlenen rehabilitasyon programında, hastanın işlevsel durumuna göre oturma, ayakta durma, bağımsız yürüme, günlük hayatında yemek yeme, giyinme, kişisel bakım gibi aktivitelerinde yetersizliklerle başa çıkmasını sağlamak ve bunun için  gerekli olan becerileri yeniden kazandırmak hedeflenmektedir.
Sonuç olarak inme rehabilitasyonu  hastanın kimseye bağlı olmadan yaşama devam etmesine yardımcı olmaktadır.

REHABİLİTASYONA  NE ZAMAN BAŞLANILMALI?

Rehabilitasyon süreci hastanınn sorunlarının ve ihtiyaçlarının belirlenmesi ile başlar. Uygulanacak tedavinin tipi ve süresi her hastanın ihtiyacına göre değişir.
Olaydan 24-48 saat sonra yatak içi egzersizlere başlanmalıdır. Aktif rehabilitasyona hastanın tıbbi durumu stabil olduktan hemen sonra başlanmalıdır. Tedaviye  ne kadar erken başlanırsa o kadar çok başarı elde edilmesi sağlanır.