Yücelen de Başarılı Çene Kemiği Operasyonu

Yücelen de Başarılı Çene Kemiği Operasyonu

Op.Dr. Nihan Tuncel
18.09.2019
Tatilini geçirmek için Dünyanın İncisi Marmaris’i seçen Lübnanlı turist Al Zein Darine ( 32 ), motor kazası geçirdi. Çenesinde kırık bulunan Dairine vakit kaybetmeksizin Özel Yücelen Hastanesi Plastik, Reksontruktif ve Estetik Cerrahisi bölümüne gönderildi.

Tatilini geçirmek için Dünyanın İncisi Marmaris’i seçen Lübnanlı turist Al Zein Darine ( 32 ), motor kazası geçirdi. Çenesinde kırık bulunan Dairine vakit kaybetmeksizin Özel Yücelen Hastanesi Plastik, Reksontruktif ve Estetik Cerrahisi bölümüne gönderildi.

Plastik, Reksontruktif ve Estetik Cerrahisi Uzmanı Dr. Nihan Tuncel Kale'nin yaptığı çene kemiği düzeltme operasyonuyla sağlık bulan Lübnanlı turist hastaneden taburcu olmadan önce duygu ve düşüncelerini şu şekilde ifade etti:

“Yücelen Ailesine teşekkür ediyorum”

Bir tur şirketinden arkadaşımla motor kiralamıştık, İçmeler civarında bir dönemeci döndüm sonrasını çok fazla hatırlamıyorum, gözlerimi açtığımda hastanedeydim. Doktorum Nihan Hanım çenemde kırık olduğunu ve ameliyat olmam gerektiğini bildirdi. İlk geldiğime göre oldukça iyiyim, arkadaş ve dostça benimle ilgilenen herkese şükranlarımı sunuyorum” dedi.
Tedavisi hakkında bilgi veren Op.Dr. Nihan Tuncel Kale, “Alt çene kırığının, kemiğin hangi bölgesinde olduğuna, kırığın tek veya çok parçalı olup olmadığına, hastanın yaşına göre ve eşlik eden ilave sorunlara göre kırığın nasıl tedavi edileceğine karar verilir. Alt çene, yüz ve kafa bölgesinin hareket özelliği olan tek kemiğidir. Konuşmamızı sağlayan hareketli özelliği sayesinde konuşabilmemizde çok etkilidir. Ayrıca burun ile birlikte nefes yolumuzun açık kalmasında çok önemli. Bu kemikte sorun olduğu zaman konuşamadığımızı, yemek yiyemediğimizi ve hatta ağır yaralanmalarda ağızdan nefes alamadığımızı düşürsek bu kemiğin değeri daha iyi anlaşılır. Alt çene kırıklarının sebepleri arasında; trafik kazaları, düşme, darp en sık görülen sebeplerdendir. Çene kırıklarının önemi ve özelliği nedeniyle bu konuda tecrübe sahibi olan plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahi uzmanlarınca tedavi edilmelidir. Böylece çene kemiği kırığı ile birlikte olabilen cilt yaralanmaları, yüz sinir hasarları, diğer yüz yaralanmalarının hep birlikte tedavisi mümkün olmaktadır. Alt çene kırıklarında tedavinin amaçları; hava yolunun güvenliğini sağlamak, dişlerin eskisi gibi oturmasını sağlayarak yemek yemeyi eskisi gibi sürdürebilmek, kemik bütünlüğünü sağlayarak konuşmanın etkilenmeden eski devamını sağlamak, dıştan estetik görünümün devamını sağlamak gibi amaçları vardır. Alt çene kemikleri güçlü kemikler olduğu için kırıklarında plak-vida sistemleriyle kırıkları birbirine sabitlemek en sık uyguladığımız yöntemlerden biridir. Hatta birçok hastada ilave olarak veya tek başına kırık hatları hareket etmesin diye, birkaç hafta alt ve üst çeneyi birbirine bağlama işlemi de uygulanmaktadır. Bu hastalarda dişlerin bağlandığı 1-3 hafta içinde bir pipet yardımıyla ağız boşluğunun yan tarafından sıvı gıdalar ile beslenmesi sağlanır. Bu süreçte yüksek enerjili sıvı gıdalar sayesinde hastanın açlık çekmemesi sağlanır. Bir miktar kilo kaybı olmakla birlikte bu kilo kaybı yakından takip edilir risk oluşturmaz. Ameliyat sonrasında ilk haftalarda yumuşak gıdalar ile başlanır, 4-6 hafta sonra yavaş yavaş sert olmayan normal gıdaya geçilir” şeklinde konuştu.Anahtar Kelimeler : Plastik Cerrahi, Estetik Ameliyat, Plastik Rekonstrüriktif Cerrahi, Çene Kemiği Ameliyatı, Nihan Tuncel