Çocuklarda Yaz Hastalıklarına Dikkat

Çocuklarda Yaz Hastalıklarına Dikkat

Dr. Hasan Tekkuş
24.07.2019
Özel Yücelen Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Hasan Tekkuş yaz aylarında çocuklarda yazın görülebilecek hastalıklar hakkında açıklamalarda bulunurken, ebeveynleri yaz aylarında mevsimsel hastalık risklerine karşı uyardı.

Özel Yücelen Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Hasan Tekkuş, yaz aylarında çocuklarda yazın görülebilecek  hastalıklar hakkında açıklamalarda bulunurken,  ebeveynleri yaz aylarında mevsimsel hastalık risklerine karşı uyardı.

Yaz aylarında özellikle  çocuklarda en çok mide-bağırsak sistemi hastalıklarının görüldüğünü, bu hastalıkların virüs, bakteri, parazit veya toksinlere bağlı olabileceğini belirten Tekkuş, şunları kaydetti:
"Havuz veya deniz suyunun yutulması mikrobik ve/veya klora bağlı  ishal yapabilir. Ateş, halsizlik, aşırı su ve mineral kaybına bağlı  değişik boyutlara ulaşabilen hastalık tabloları görülebilir. 

Kirli su, kirli su ile yıkanan gıdalar, açıkta satılan gıdalar, sinek, böcekle temas eden gıdalar, bekleyerek veya uygun koşulda saklanmadan bozulmuş gıdalar tüketilmemelidir.

Yemekten önce, tuvalete gittikten sonra el yıkamayı, kirli elle, kirli gıda veya objeleri ağzına sokmamayı öğretmekle ishaller büyük oranda önlenebilir.

Eğer çocuk günde 7'den fazla ishal yapıyor, su dahil her yediğini kusuyor ve halsizse, gaitası yeşil-sümüksü ya da kanlı ise beklenmeden doktora başvurulmalıdır. Daha hafif durumlarda bol sıvı desteği en önemlisidir."

"Basit duran solunum yolu ve orta kulak enfeksiyonları ağır tablolara neden olabilir "
Dr. Hasan Tekkuş özellikle yaz aylarında yoğun olarak kullanılan havuzların idrar yolu enfeksiyonlarının diğer çocuklara bulaşması riski taşıdığını, sağlıksız havuzlardaki bakterilere karşı çocukların erişkinlere göre çok daha duyarlı olduğunu söyledi.

Ebeveynleri havuz kullanımı konusunda uyaran Dr. Tekkuş, şunları kaydetti:
"İdrar yolu enfeksiyonları kız çocuklarda daha sık görülür.

Islak mayo ile bekleme, yeterli temiz olmayan suya girme veya su kenarında yerlere oturarak oynama, mikropların girişini kolaylaştırır. İdrar yolu enfeksiyonu, idrar yaparken yanma, sık idrara çıkma, karın ağrısı, ateş veya kusma gibi belirtilerle ortaya çıkabilir.

Bazen bunların birçoğu birlikte olur. Erken tanı ve tedavi, ilerde oluşabilecek daha ciddi ve kalıcı rahatsızlıkları önleyecektir.

Tedavi edilmezse böbrek hasarına yol açabilir.

Solunum yolu ve orta kulak enfeksiyonları da yazın baş ağrıtır.

Damlacık enfeksiyonu olarak nefes yoluyla vücuda giren mikroplar, üst solunum yolu, boğaz enfeksiyonu yapabilir.

Ateş, kırgınlık, halsizlik, boğaz ağrısı ile başlar.

Çok daha ağır tablolara dönüşebilir.

Ayrıca, suya dalma, boğazdaki potansiyel hastalık mikroplarının daha derinlere taşınmasına ve sinüzit oluşmasına yol açabilir.

Kulakta zaten normal olarak salgılanan sarı-kahverengi buşon kirli suyu çeker, şişer, içindeki mikrobun hastalık yapmasını kolaylaştırır.

Pis kokulu, beyaz, sarı, yeşil akıntı olursa hemen doktora görünüp gerekli ve doğru ilaç tedavisi uygulanmalıdır."

"Herşeyin başı Su "
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.Tekkuş,  çocukların uzun süre etkili güneş altında kalmaması gerektiğini belirterek, "Çocuk oyuna dalarak kaybettiği suyu yerine koymazsa bir süre sonra ateş, halsizlik gibi belirtiler başlar.

Vücuttan kaybedilen suyun içindeki sodyum, potasyum gibi elementlerin eksikliği de belirtileri şiddetlendirir." dedi.

Su kaybının şiddetine göre şoka kadar varan tabloların oluşabileceğini vurgulayan Tekkuş, şöyle konuştu:

Güneş çarpması sonucunda kas krampları, terleme, soğuk-nemli cilt, bulantı-kusma, baş ağrısı, halsizlik-bitkinlik, bayılma, kalp atım sayısının artması, sık nefes alma, yüksek ateş, huzursuzluk, bilinç bulanıklığı, havale, zayıf nabız gibi belirtiler görülebilir. Güneş çarpması; sık sık su ve meyve suyu, ayran gibi elementleri de içeren sıvı verilmesi, çocuğun öğlen güneşinde oyuna bırakılmaması, diğer zamanlarda da gözetim altında ve güneşte çok kalmadan oynaması sağlanarak önlenebilir. Ortaya çıktığında hemen değişik içerikli sıvılardan bol bol verilmeli, çocuk alamıyorsa veya kusuyorsa hemen sağlık kurumuna götürüp gerekiyorsa damardan sıvı verilmesi gerekir.

Güneş Yanıklarına Dikkat
Güneş yanığı tehlikesine de değinen Dr.Hasan Tekkuş;  "Yazın en sık görülen rahatsızlık güneş yanığıdır.

Burada korunmak önemlidir. Suyun içinde de dışında da  güneş yakar.

Çocuklarda 6 aydan sonra 30- 50  faktör civarındaki koruyucu güneş kremlerinin kullanılması uygundur.

Dikkat edilecek konu; bu kremlerin güneşe çıkmadan yarım saat önce sürülmesi, her 3 saatte bir de tekrarlanmasıdır.

Özellikle yüzü korumak için de kıyıda oynayan çocuklara geniş kenarlı şapka takmak yararlı olabilir."

Böcek Sokmalarına Karşı Solüsyon
Alerjik reaksiyon yapmamış, hafif sinek, böcek sokmalarında kaşıntıya karşı ilaç, solüsyon veya merhemler önerdiklerini ifade eden Tekkuş, "Bazen çocuklar ağır alerjik reaksiyonlarla da gelebiliyorlar. Böyle durumlarda hastane şartlarında tıbbi müdahale uygulanır.

Tatile çıkarken ya da çok sıcak yerlerde sineksavarlar kullanılabilir." dedi.

Bebeklerde isilik konusuna da değinen Tekkuş; “ Bebekleri yazın çok sıkı giydirmeyin.

Mümkün olduğunca ince giysiler giydirip, ılık banyo yaptırabilirsiniz, isilik kendiliğinden geçer” diyerek açıklamasını sonlandırdı.