Sınav Kaygısının Nedenleri ve Başa Çıkmanın Yolları Nelerdir?

Sınav Kaygısının Nedenleri ve Başa Çıkmanın Yolları Nelerdir?

Psk. Sevcan Şamiloğlu
30.05.2019
Sınav kaygısı, öğrencinin sınavla ilişkili, olumsuz düşünceleri sebebiyle performansının düşmesine yol açan yoğun bir endişe durumudur. Sınav kaygısının en sık belirtileri, tedirginlik, endişe, çalışmaya isteksizlik, dikkat ve konsantrasyon dağınıklığı, başarısızlık korkusu, kendini yetersiz hissetme ve kendine güvende azalma belirtileridir

Öğrenciler için uzun bir maratonun son düzlüklerine gelindi. Durum böyle olunca haliyle birçok öğrenci fazlasıyla heyecanlı ve kaygılı hissetmektedir. Aslında bir çoğumuza çok tanıdık gelen 'Sınav Kaygısı' hali nasıl oluşuyor ve bu durumla nasıl baş edilebilir?

Sınav kaygısı, öğrencinin sınavla ilişkili, olumsuz düşünceleri sebebiyle performansının düşmesine yol açan yoğun bir endişe durumudur. Sınav kaygısının en sık belirtileri, tedirginlik, endişe, çalışmaya isteksizlik, dikkat ve konsantrasyon dağınıklığı, başarısızlık korkusu, kendini yetersiz hissetme ve kendine güvende azalma belirtileridir.

Sınav Kaygısının Nedenleri ve Başa Çıkmanın Yolları Nelerdir?

Sınav hakkında olumsuz, gerçekçi olmayan inançlar, kişinin sınava yüklediği anlam, sınav sonrası durumla ilgili düşünceler sınav kaygısını oluşturmaktadır. Sınav kaygısıyla başa çıkmak için bireyin öncelikle sınav hakkındaki inançlarını sorgulaması gerekmektedir. Bu inançlar genellikle olumsuz olma eğilimdedir. 'Sınavı mutlaka kazanmalıyım yoksa her şey berbat olacak' tarzı inançlar kişinin daha da stresli olmasına ve çalışma veriminin düşmesine sebep olmaktadır. Birey sınav dönemi boyunca, sınav sonucuna değil, sürece odaklanmalıdır. Ders çalışma düzenini ve zamanını iyi ayarlamalı, beslenme ve uyku alışkanlıklarını iyi planlamalıdır.

Sınav Esnasında Ne yapılabilir?
Sınav günü kesinlikle ders çalışılmamalı, mümkün olduğunca sınav hakkında konuşulmamalıdır aksi bir durum kaygıları tetikleyebilir. Sınav sırasında kişinin zihnine olumsuz düşünceler gelirse, elinden gelenin en iyisini yapabileceğini, kontrolün kendisinde olduğunu hatırlatmalı, daha kolay sorularla başlamalıdır. Buna rağmen sorulara odaklanalamayacak kadar gergin hissedilirse, çok kısa bir ara verip derin nefes alınmalı, daha sonra tekrar devam etmelidir.