Güneş Koruyucuların Önemi

Güneş Koruyucuların Önemi

Dr. Ahu Arslan
17.07.2019
Güneş maruziyeti deri kanserlerinin önlenebilen risk faktörlerinin başında gelmektedir. Tüm güneş maruziyetinin %80’i çocukluk dönemindedir.

GÜNEŞ KORUYUCULAR

Güneş maruziyeti deri kanserlerinin önlenebilen risk faktörlerinin başında gelmektedir. Tüm güneş maruziyetinin %80’i çocukluk dönemindedir. Çocukluk ve ergenlik dönemindeki güneş yanıkları, ileride gelişebilecek deri kanserleri açısından çok risklidir. Açık tenli kişilerde güneş yanığı olasılığı daha fazladır.

Güneşten korunmada dikkat edeceğimiz en önemli basamak özellikle güneş ışıklarının en dik olduğu saatler olan 10:00-14:00 arasında güneşten kaçınmaktır. Yalnızca açık ve güneşli havalarda değil, bulutlu ve kapalı günlerde de ultraviyole ışınlarının %80’i dünya yüzeyine ulaşır. Normal pencere camının UVB’yi geçirmediği, ancak UVA ışınlarının geçmesine engel olmayacağı unutulmamalıdır.

Giysilerimiz güneşten korunmada önemli bariyer oluştururlar. İdeal bir güneşten korunmada Şapka ve güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Tam UVA-UVB filtreli güneş gözlükleri güneş ışınlarının gözdeki etkilerini azaltır ve katarakt oluşmasını önler.

Güneşten koruyucular, güneşe karşı önemli bariyerlerimizdir. Güneş koruma faktörü (=SPF) 2-12 olan ürünler minimal, SPF 12-30 olan ürünler orta derecede, SPF 30’un üstündeki ürünler yüksek koruma sağlar.

Ortalama güneş alan bölgelerde kış aylarında SPF 15 kullanımı yeterli olsa da, yaz aylarında bu değer yetersiz kalır. Yaz ayları için en az 30 koruma faktörlü kremler kullanılmalıdır. Koruyucular, dışarı çıkmadan 30 dakika önce sürülmeli, 2-4 saatte bir yenilenmelidir. Güneşe çıktıktan 30 dakika sonra yapılacak ilk tekrarın etkinliği arttırdığı bildirilmektedir. Denizde, suda uzun süre kalınacağı dönemlerde suya dayanıklı formüller tercih edilmelidir. Ancak bu ürünlerin de su geçirmez olmadıkları hatırlanmalı, sudan çıktıktan sonra mutlaka yenilenmelidir.

Güneş koruyucu kullanımının D vitamini sentezine engel olacağı korkusu hastaların korunmadan kaçınmalarına neden olmuştur. Oysa, sadece yüz ve el sırtlarının güneşe günde 10-20 dakikalık maruziyeti, düzenli güneş koruyucu kullanılsa dahi maksimal vitamin D üretimini sağlar. Ayrıca uzun süreli maruziyet, bronzlaşma D vitamini üretimini azaltır. Bu sebeplerden dolayı, D vitamini eksik olduğu takdirde, sentezi için karsinojen olduğu kesin olarak bilinen güneş ışınları yerine, dışarıdan D vitamini desteği alarak bu eksiğin giderilmesi daha mantıklı görünmektedir.

Çocukluk çağında, 1 ya da daha fazla su kabarcıklı güneş yanığı, kişinin melanom yani deri kanseri geçirme olasılığını iki kattan fazla arttırır. Kişiler tüm yaşamları boyunca alacakları toplam UV’nin %50’sine yaşamlarının ilk 20 yılında maruz kalmaktadır. Bu nedenle özellikle çocukların güneşten korunması, ileri yaşlarda gelişebilecek deri kanserlerinin önlenmesi açısından çok önemlidir. 6 aydan küçük bebeklerin uzun süreli direkt güneş maruziyetinden korunması, 6 aydan sonra ise güneş koruyucular ile korunmaları gerekmektedir.