Bel Fıtığında Ameliyatsız Çözüm: Proloterapi

Op.Dr. Mehmet Ali Uygun
6.07.2019
Yücelen Marmaris Hastanesi Beyin Cerahisi Uzmanlarından Op.Dr. Mehmet Ali Uygun Belfıtığı, Boyun Fıtığı, Tenisçi Dirseği, Diz Ağrıları gibi sağlık sorunlarında Proloterapinin yan etkisi olmayan riski olmayan çok iyi bir alternatif olduğunu belirten açıklamalarını içeren videosunu izleyebilirsiniz.

 Proloterapi, kas ve iskelet sisteminde oluşan eklem ve omurganın rahatsızlıklarında kullanılan bir enjeksiyon yöntemidir.

Uzun yıllardan bu yana tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.

Omurganın sağlıklı olabilmesi için, uğramış olduğu zedelenmelere karşı vermiş olduğu onarım cevabının sağlıklı olabilmesi gerekmektedir.

Eğer onarım cevabı yeterli olmadığı durumlarda eklem ve omurgalarda, fonksiyon bozuklukları, şekil bozuklukları ve ağrı meydana gelmektedir.

Proloterapide uygulanan çeşitli hipertonik solüsyonlar hasarlı dokularda bozulmuş onarımı uyarmakta, rejenarasyon meydana gelmekte ve ağrı ortadan kalkmaktadır.

Burada temel amaç ağrıyı baskılamak değil, ağrıya neden olan altta yatan nedenin tedavisi olmaktadır.

Bu özelliği ile proloterapi günümüzde, rejeneratif tıbbın en önemli tedavi metotlarından biri olarak kabul edilmektedir.

Proloterapiyi, bel ağrılarına yol açan bel fıtığı, bel kayması, belde kireçleme gibi rahatsızlıklarda, sırt ağrılarında, omuz ağrılarında, boyun fıtığında, tenisçi dirseğinde, el bileğinde sinir sıkışmalarında, bel ve diz kireçlemelerinde, kalça kireçlenmelerinde, menüsküslerde, ayak bileği rahatsızlıklarında, topuk dikeninde, migrende ve çeşitli kıkırdak, eklem ve omurga rahatsızlıklarında kullanmaktayız.

Proloterapinin bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Yapılan çalışmalarda proloterapinin başarı oranı %85-90 arasında olduğu tespit edilmiştir.

Proloterapi çeşitli nedenlerle cerrahi uygulanamayan ya da cerrahi uygulanmış ama başarılı netice alınamamış, hasta memnuniyeti sağlanamamış hastalarda önemli bir alternatif tedavi olmaktadır.

Dize protez yapılması önerilen her üç hastadan ikisine cerrahi uygulanmadan Proloterapi ile tedavi etmek mümkün olmaktadır.

On hastadan yedisine bel ameliyatı yapmadan Proloterapi ile tedavi etmek mümkün olmaktadır.

Tüm bu nedenlerle günümüzde kronik kas ve iskelet sistemi rahatsızlıklarda Proloterapi öncelik denenmesi gereken tedavi yöntemi olarak kabul edilmektedir.