Yeni Doğanda İşitme Taramasının Önemi

Yeni Doğanda İşitme Taramasının Önemi

Rengin Över
5.03.2019
Özel Yücelen Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Op.Dr. Nasır Ordubadlı, işitme kaybının saptanması bakımından en kritik dönemin yenidoğan dönemi olduğunu söyledi.
Özel Yücelen Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Op.Dr. Nasır Ordubadlı,  işitme kaybının saptanması bakımından en kritik dönemin yenidoğan dönemi olduğunu söyledi.
Ordubadlı,  Dünya Kulak ve İşitme Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, çocukluk çağında işitme kaybı vaktinde teşhis edilmez ve çocuklar rehabilitasyon programlarına alınmazlarsa konuşma bozukluğu gelişeceğini belirtti.
Bu çocukların psikolojik ve sosyal gelişmelerinin de yetersiz olacağını dile getiren Ordubadlı, "Bu nedenle çocukların ilerleyen yıllarda eğitim ve sosyal uyum açısından, yaş ve zekaca eşitleri olan çocuklardan geri kalacaklardır. Böylece bu çocukların sadece işitme kaybı olan bir insan olmaktan çıkacak ve psikolojik sorunları olan, sosyal hayatla uyumsuz bireyler haline geleceklerdir. İşitme kaybının saptanması bakımından en kritik dönem yeni doğan dönemidir" ifadesini kullandı.
Çocuk gelişiminde en geç dört yaşa kadar beyinde dil gelişimiyle ilgili bölgelerin gelişimini tamamlayıp, kapandığının altını çizen Ordubadlı, her iki kulakta tam işitme kaybı olan çocuklarda bu dönemden sonra yapılabilecek işitme tedavisinde dil gelişiminde başarısı sağlanamadığını vurguladı.