Çocuklarda Geniz Etine Dikkat

Dr. Nasır Ordubadlı
28.02.2019
Op.Dr. Nasır Ordubadlı Çocuklarda Geniz Eti Problemi ile ilgili kısaca bilgi veriyor

Geniz eti nedir?

Geniz eti dediğimiz olay, burunun arka kısmı boğazın üst kısmı olan geniz bölgesindeki adeta üçüncü bir bademcik dokusudur.

 

Lenfoid hiperplazi dediğimiz vücut tarafından oluşturulan bir et parçasının zaman içerisinde büyümesidir.

 

En sık 3-7 yaş arasında görülen bir olaydır.

 

Kesin, neden oluştuğu sebebi belli olmamakla birlikte; genetik, sık geçirilen üst solunum yolu enfeksiyonları, hava kirliliği gibi olaylar bundan sorumlu tutulmaktadır.

 

Geniz etinin en çok görülen belirtileri nelerdir?

Ağzı açık uyuma, horlama, hırıltı, dolu bir şekilde konuşma, ağızdan salya akma gibi şikayetler ve belirtilerdir.

 

Geniz eti genel olarak tıbbi tedavi ile bir miktar küçülse ve rahatlasa bile ki bunların başında burun spreyleri, dekonjestanlar ve bazen antihistaminik dediğimiz alerjik kökenli çocuklarda alerji ilaçları olsa bile, temel olan çözümü ameliyattır.

 

Tabiî ki ameliyat, bir takım yapılan endoskopik veya röntgen filmleriyle, anamnez dediğimiz öykünün birleştirilmesiyle ciddi anlamda çocukta ilerleyici bir işitme kaybı veya çene-diş yapısı problemlerine neden olduğu zaman ivedilikle çok beklemeden bu ameliyatı gerçekleştirmek gerekiyor.

 

Geniz eti ameliyatları genellikle, kolay kısa süreli olan ve çok hızlı bir şekilde iyileşen, 3-4 gün gibi bir sürede yeme-içme-konuşma ile tamamen normal hayata dönen, genel veya lokal, yani tam bayıltma veya uyuşturularak yapılabilecek ameliyatlardır. Ve genellikle aynı gün taburcu edilmeyle birlikte en fazla ertesi gün gönderilme şansı olan kısaca bir hastalıktır.

Anahtar kelimeler: geniz eti, geniz eti ameliyatı, geniz eti belirtileri, geniz eti nedir, geniz eti ameliyat sonrası, geniz eti nerede, geniz eti büyümesi, geniz eti nasıl küçülür, geniz eti nasıl anlaşılır, geniz eti neden olur