Dünya Sigarayı Bırakma Günü

14.02.2019
Dünya Sigarayı Bırakma Günü - Göğüs Hastalıkları Uzmanı - Dr. Sevda Mutlu Bozkurt

9 Şubat Dünya sigarayı bırakma günü dolayısıyla Yücelen Hastaneler Grubu olarak Dünya sigarasızlık günümüzü kutluyoruz.

Sigara dünyada eroin ve kokainden sonra bağımlılığı en yüksek maddelerden biri olup, tütün ve tütün içerikli bütün maddelerde bulunan bağımlılık potansiyelinin yüksek derecesine haiz olan bir üründür.

Sigaranın yıllık ölümlerine bakacak olursak, dünyada her yıl beş(5) milyon insan sigaradan vefat etmektedir.

Ancak ülkemizde iki yüz elli bin gibi ciddi bir rakama ulaşmıştır ve bunun %25'i kadın ve çocuklardan oluşmaktadır.

Dolayısı ile sigara çok önemli bir halk sağlığı sorunudur.

Sigara bırakmak tamamen insanın iradesi ile karar verilecek bir durumdur.

Kesin bir irade ortaya koyduktan sonra "Sigarayı niçin bırakmalıyım?" diyerek, insanın kendi gerçekliklerini ortaya koyması gerekir.

Ve bunları sıklıkla da hatırlaması gerekmektedir.

Bıraktığı zaman yakın çevresinden başlamak üzere, çevresindeki bütün insanlardan, sevdiklerinden ve özellikle kendinden motivasyonunu artıracak bir takım uygulamalarda bulunması gerekmektedir.

Tütün ve tütün içerikleri dünyamızda çok hızla yayılan, özellikle ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerde, ülkelerin çok büyük bir sorunudur.

Gelişmiş ülkelerde her ne kadar tütün kullanımı ne kadar azalmakta olsa da gelişmekte olan ülkelerde bu oran hızla artmaktadır.

Bu da çok ciddi bir halk sağlığı sorunudur.

Şunu unutmamak lazım, temiz hava solumak bütün insanların temel hakkıdır. Hatta genellemek gerekirse tüm canlıların temel hakkıdır.

Ülkemizde 4207 sayılı tütün ve tütün ürünlerine dair yasanın açık alanlarda da uygulanması ile birlikte Türkiye'nin sigarayı bırakma konusundaki başarılı olma oranı giderek yükselmektedir.

Yakın çevrenizdekilere, sevdiklerinize zaman ayırmak, mutlu günler geçirmek istiyorsanız, sağlıklı bir ömür yaşamak istiyorsanız, "SİGARAYA ELVEDA" deyin.